تاریخ انتشارشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۷
رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت خبر داد:

پیشرفت ۹۵ درصدی پروژه ذخیره‌سازی مخازن بندر شهید بهشتی چابهار

رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت در چارچوب «برنامه خلق منابع پایدار برای صندوق‌ها» از پیشرفت ۹۵ درصدی پروژه ذخیره‌سازی مخازن بندر شهید بهشتی چابهار خبر داد.
عبدالحسین بیات
عبدالحسین بیات
به گزارش نفت آنلاین  به نقل از صندوق بازنشستگی صنعت نفت، عبدالحسین بیات با بیان اینکه پروژه ذخیره‌سازی مخازن بندر شهید بهشتی چابهار با ظرفیت ۴۰ هزار تن ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی سنگین یکی از پروژه‌هایی است که در شورای‌عالی پروژه‌ها در ۲۹ ماه گذشته پیگیری شد، اظهار کرد: این پروژه هم‌اکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی واقعی دارد و همه بخش‌های سیویل، ساختمان‌ها، مخازن و عمرانی این پروژه تکمیل و آزمایش‌های مربوطه انجام شده است.
 
وی با اشاره به اینکه ۵ درصد پیشرفت فیزیکی باقیمانده در پروژه ذخیره‌سازی مخازن بندر شهید بهشتی چابهار شامل جوشکاری ۲ هزار قطر اینچ لوله و پایپینگ و بخشی از برق سایت است، افزود: در بهمن‌ماه این بخش‌های باقی‌مانده تکمیل می‌شود و تا امروز حدود ۵۵۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده و تا پایان طرح این رقم به ۷۵۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
 
رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌ها به نقش پروژه ذخیره‌سازی مخازن بندر شهید بهشتی چابهار در تسریع صادرات فرآورده‌های نفتی سنگین در کشور اشاره کرد و گفت: منطقه مکران و بندر چابهار جزء بنادر راهبردی و کم‌برخوردار کشور به‌شمار می‌آید. این طرح جزء نخستین طرح‌هایی است که به مرحله بهره‌برداری خواهد رسید و از سوی دیگر نزدیکی این پروژه به آب‌های آزاد و عمق بالای اسکله این طرح سبب شده نه‌تنها کشتی‌های با ظرفیت بیش از ۱۰۰ هزار تن بتوانند در این بندر پهلوگیری کنند، بلکه این کشتی‌ها دیگر مجبور نیستند تا خلیج‌فارس مسیر هزار و ۷۰۰ کیلومتری برای بارگیری را پیمایش کنند.
 
بیات پروژه ذخیره‌سازی مخازن بندر شهید بهشتی چابهار را فرصتی مناسب برای صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی سنگین در کشور برای دستیابی به بازارهای پاکستان و هند دانست و تصریح کرد: این طرح می‌تواند در زمان بهره‌برداری خود حداقل ۱۲۰ نفر اشتغال‌زایی با اولویت نیروهای محلی داشته باشد و بر اساس تازه‌ترین برنامه‌ریزی‌ها قرار است این پروژه در بهمن‌ماه یا سرانجام اسفندماه امسال پس از راه‌اندازی کامل به بهره‌برداری برسد.
 
رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت تأکید کرد: توسعه صادرات در میان شرکت‌های تولیدی گروه اقتصادی نقشی بسزا در ارزآوری برای تأمین منابع پایدار صندوق‌ها دارد، از این‌ رو زیرساخت این‌چنینی برای مجموعه صندوق‌ها اهمیت مضاعف دارد.
عبدالحسین بیات رئیس هیئت‌رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت
https://naftonline.ir/news/29448/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

0