تاریخ انتشارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
مدیرعامل شرکت پایندان گفت: با ساخت خط لوله گوره-جاسک وابستگی نفت ایران به پایانه خارک به پایان می‌رسد و با انتقال نفت از چاه به صنایع پایین دستی که در مسیر این خط لوله ایجاد می‌شود، زنجیره‌ای از ارزش افزوده ایجاد خواهد شد.
نفت آنلاین
نفت آنلاین
سید شمس الدین موسوی، با اشاره به طرح های افزایش ضریب بازیافت در میادین نفتی اظهار کرد: در راستای سیاست‌های کلی وزارت نفت برای توسعه میادین نفت، بسته سوم قرارد‌های EPD و EPC امضا شد و طرح توسعه میدان گل خاری با ۱۵۶ میلیون یورو سطح الارضی و تحت الارضی آن اجرا خواهد شد.
 
مدیرعامل شرکت پایندان تصریح کرد: این میدان نفتی از میدان‌های قدیمی کشور است که بر اساس تکنولوژی جدید برای بازیافت، تولیدات  آن در ۲ سال آینده به افزایش ۱۴ هزار بشکه ای می رسد.
 
وی افزود: علرغم محدودیت‌های موجود تلاش‌هایی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای اجرای این پروژه‌های صورت گرفته است؛ تحریم موجود باعث شکوفایی ظرفیت داخلی شد.
 
وی افزود: طرح توسعه مارون یک و چهار و گل خاری به منظور افزایش ضریب بازیافت در دست اجرا است و با توجه به زمان بندی تجهیز کارگاه و دکل‌های حفاری صورت خواهد گرفت.
 
موسوی با اشاره به پروژه خط انتقال نفت از غرب کارون به جاسک اظهار کرد: پروژه خط لوله گوره-جاسک به گفته مقام معظم رهبری استراتژیک‌ترین پروژه دولت نامگذاری شده، خط لوله‌ای هزار کیلومتری است که در ۶ گستره انجام می‌شود.
 
مدیرعامل شرکت پایندان تصریح کرد: ظرفیت اجرایی پیمانکاری ساخت، طراحی مهندسی، تامین کالا و خط لوله کشوری در بشتر ظرفیت داخلی در این طرح درگیر است.
 
وی افزود: ساخت این خط لوله سه نکته اساسی دارد، با ساخت این لوله وابستگی نفت ایران به پایانه خارک به پایان می‌رسد و با انتقال نفت از چاه به صنایع پایین دستی که در مسیر این خط لوله ایجاد می‌شود، زنجیره‌ای از ارزش افزوده ایجاد خواهد شد.
 
موسوی بیان کرد: یکی از نکات حائز اهمیت برای کشور سواحل مکران است که با وجود ظرفیت فراوانی خالی از سکنه است، آماده سازی این خط لوله می‌تواند باعث ایجاد تمرکز جمعیتی و اشتغالزایی را فراهم کند.
 
وی ادامه داد: از دیگر اهداف این طرح می‌توان به استفاده از نیرو‌های بومی و برای کارآفرینی و هم افزایی نیرو انسانی اشاره کرد که با ارائه آموزش‌های لازم زمینه متخصص شدن نیروی کار و افزایش درآمد آن‌ها را فراهم می‌کند.
 
موسوی با بیان تحریم‌های های بین المللی تاثیر در روند این طرح ایجاد نکرده است، عنوان کرد: تحریم باعث محدودیت است، اما نوع نگاه به تحریم‌ها مهم است، طی ۴۰ ساله اخیر ایران با تحریم‌های ظالمانه‌ای مواجه بوده است و با استناد به سخنان مقام معظم رهبری باید این تحریم‌ها را با اتکا به ظرفیت‌های داخلی خنثی کنیم.
https://naftonline.ir/news/22797/
منبع : خبرگزاری میزان
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما