تاریخ انتشارسه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۳
در سال ۹۷، ۷۲۰.۵ هزار میلیارد تومان از منابع و مصارف سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت بزرگنمایی شده‌اند و ارقام حسابداری (غیرواقعی) بوده‌اند.
بزرگنمایی مالی شرکت‌های ملی نفت، گاز و پالایش و پخش در سال ۹۷
 به گزارش نفت آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس ، برخی از ارقام مندرج در درآمدها و هزینه های شرکت‌های دولتی، ارقام حسابداری (غیرواقعی) هستند. ارقام حسابداری یعنی مبالغی که در عمل جزو درآمدهای حاصل شده این شرکت نیستند و همچنین توسط این شرکت خرج نمی شوند یعنی دارای ماهیت هزینه و درآمد واقعی نیستند.

بررسی صورت های مالی شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در سال 97 نشان می دهد که ارقام حسابداری نقش مهمی در درآمدها و هزینه های سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت دارند که جزئیات آن به شرح زیر است:

الف- بخاطر درج سهم دولت از درآمد فروش داخلی و صادرات نفت و میعانات گازی جزو درآمدهای شرکت ملی نفت ایران و احتساب مجدد این رقم جزو هزینه های این شرکت، بخش اعظم درآمدها و هزینه های شرکت ملی نفت ایران به صورت ارقام حسابداری (غیرواقعی) است.

ب- بخاطر درج سهم دولت و صندوق توسعه ملی از درآمد «خالص» صادرات گاز جزو درآمدهای شرکت ملی گاز ایران و احتساب مجدد این رقم جزو هزینه های این شرکت، بخش قابل توجهی از درآمدها و هزینه های شرکت ملی گاز ایران به صورت ارقام حسابداری (غیرواقعی) است.

ج- بخاطر نقش واسطه گری شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران یعنی خرید نفت خام و میعانات گازی از شرکت ملی نفت ایران و فروش آنها به شرکت های پالایش نفت، بخش اعظم درآمدها و هزینه های شرکت ملی پالایش و پخش به صورت ارقام حسابداری (غیرواقعی) است.
براساس جدول فوق، حدود 720.5 هزار میلیارد تومان از منابع و مصارف سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت بزرگنمایی شده اند.

 با توجه به آمارهای اشاره شده، میزان درآمدهای واقعی سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت در سال 97 عبارتند از:

الف- شرکت ملی نفت ایران: 55 هزار و 164 میلیارد تومان
ب- شرکت ملی گاز ایران: 26 هزار و 813 میلیارد تومان
ج- شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران: 4 هزار و 853 میلیارد تومان

با توجه به آنچه گفته شد، این سوال مطرح می شود که چرا دولت ارقام حسابداری را از بودجه شرکت سه شرکت اصلی زیرمجموعه وزارت نفت حذف نمی کند؟
https://naftonline.ir/news/22258/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما