تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۸
روز چهارشنبه ۲۱ خردادماه یکی از کارگران شرکت نظم آفرینان ایمان در میدان نفتی شهرستان هویزه به دلیل مشکلات مالی دست به خودکشی زد.
خودکشی یکی از کارگران نفت در هویزه | نفت آنلاین
خودکشی یکی از کارگران نفت در هویزه | نفت آنلاین
به گزارش نفت آنلاین ، چهارشنبه ۲۱ خردادماه یکی از کارگران شرکت نظم آفرینان ایمان در تشریح علت خودکشی همکار خود  اظهار کرد: پیمانکار فعلی شرکت حدود ۵ سال فعالیت می‌کند که در این پنج سال حقوق را کم‌ کرده و دریافتی ما نسبت به جاهای دیگر کمتر است.

وی افزود: هرساله کارگران اوایل سال نسبت به افزایش حقوق، دست به اعتراض می زدند که سال جاری با ارائه قراردادی جدید ذهن ها به سمت این قرارداد منحرف شد.

کارگر این شرکت، گفت: ما با مراجعه به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، مطمئن شدیم قرارداد غیر قانونی است و گفتند از امضاء کردن قرارداد خودداری کنید، به همین خاطر تا اواسط اردیبهشت سال جاری، این قرارداد توسط پرسنل امضاء نشد و اوایل خرداد مجبور به امضای قرار داد شدیم.

کارگر شرکت نظم آفرینان ایمان، اضافه کرد: شکایت هایی را به فرمانداری هویزه و اداره کار این شهرستان ارائه کردیم که به جوابی نرسیدیم.

وی با بیان اینکه بندهای این قرارداد کاملا به نفع پیمانکار نوشته شده بود، گفت: سال جاری فقط یک حقوق برای کارگران واریز شد و حقوق اردیبهشت هنوز واریز نشده است.

وی افزود: کارگری که اقدام به خودکشی کرد، به دلیل فشار اقتصادی و نداشتن پول برای خرید مایحتاج زندگی درخواست ۵۰۰ هزار تومان مساعده کرده بود که هیچ پولی را دریافت نکرد.

یکی دیگر از پرسنل این شرکت، اظهار کرد: بعد از سال ها کار در شرکت، به ما‌ گفته شد باید قرارداد ۶ ماهه ای امضاء کنیم و در صورت رضایت کارفرما، در کار میمانید.

این فرد تصریح کرد: برگِ سفیدی روی قرارداد بود که باید روی آن برگِ سفید امضاء می کردیم که حدود نیمی از کارگران آن را امضاء کردند.

در ادامه، حجازی مدیرعامل شرکت نظم آفرینان ایمان نیز در خصوص این اتفاق اظهار کرد: ما کسی را مجبور به امضای قرارداد نکردیم و حقوق و دریافتی های آنها بر اساس قانون پرداخت می‌شد.

وی افزود: تعدادی مشغول به تنش و جوسازی بوده که با وجود اینکه از آبان ماه سال گذشته از شرکت سینوپیک پولی دریافت نکردیم، ولی حقوق کارگران را تا پایان فروردین پرداخت کرده ایم.

مدیرعامل شرکت نظم آفرینان ایمان، ادامه داد: امضای برگِ سفید روی قرارداد کذب بوده و حقوق کارگران به موقع پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه تنها حقوق اردیبهشت ماه پرداخت نشد، گفت: شرکت سینوپیک از آبان‌ماه سال گذشته بخاطر کرونا به چین برگشته و هیچ پولی از آن ها دریافت نکردیم ولی حقوق کارگران پرداخت شده و برای پرداخت حقوق اردیبهشت توانایی نداشتیم.

حجازی بیان کرد: مستندات پرداختی ها در اداره کار استان وجود دارد و شرکت ما جزو محدود شرکت هایی است که عیدی، سنوات و حقوق کارگران را به طور منظم پرداخت می‌کند.

وی گفت: در خصوص فردی که خودشکی کرده است، هیچ درخواست مساعده کتبی از ما نکرده بود در صورتی که به خیلی از پرسنلی که درخواست کتبی کرده بودند، مساعده پرداخت شده است.

مدیر عامل شرکت نظم آفرینان ایمان، یادآور شد: فروردین سال جاری خانواده فردی که خودکشی کرده بود با حضور در شرکت اعلام کردند که وی قصد ترک کردن اعتیاد دارد.

ما هم به خانواده مرحوم و خودش گفتیم که بعد از ترک می تواند به کار برگردد که بعد از یک ماه با حضور در محل کار و انجام آزمایش اعتیاد در مرکز تخصصی طب کار نوین صنعت، جواب آن‌منفی و به کار بازگشت.

حجازی ادامه داد: بنابراین فردی که خودکشی کرده، اردیبهشت ماه به کار بازگشت و تنها یک ماه حقوق دریافت نکرده بود.

وی در پایان تصریح کرد: شرکت با قرض و فروختن وسایل، حقوق کارگران را در چند ماه اخیر پرداخت می کرد که با این حال عیدی و سنوات ۴۰۰ پرسنل، کامل پرداخت شد.
جلالی سرپرست اداره کار شهرستان هویزه نیز در این باره  گفت: این پیمانکار نزدیک به ۲۵۰ نیرو دارد که تنها حقوق اردیبهشت ماه آن ها پرداخت نشده است.

وی افزود: اداره کار این شهرستان فردا با حضور در محل کار گزارشی تهیه می کند و همچنین مراجع قضایی و فرمانداری نیز درحال پیگیری این مسئله هستند.

سرپرست اداره کار شهرستان هویزه، ادامه داد: مطالبی در فضای مجازی در حال انتشار است که صحت آن ها هنوز تایید نشده است.

وی در ادامه مطلب فوق، افزود: عده ای در فضای مجازی ادعا می کنند که این فرد بخاطر عقد قرارداد جدید و پرداخت نشدن حقوق اقدام به خودکشی کرده است.
جلالی با بیان اینکه فردی که خودکشی کرده، قرارداد جدید را نیز امضا کرده بود، گفت: حدود ۱۸۰ نفر از پرسنل، این قرارداد را امضا کردند که این قرارداد در حال استعلام بوده و تایید صحت آن از طریق اداره کل کار بررسی می شود.

وی گفت: تعدادی از کارگران این قرارداد را امضاء نکردند و طبق بررسی صحفه ای اداره کار مشخص شد بندهای این قرارداد اشکال داشته و هیچ اعتبار اجرایی و قانونی ندارد.
جلالی با اشاره به اینکه حتی اگر کسی قرارداد را امضا کرده باشد، این قرارداد از اعتبار ساقط است، افزود: جلسه ای با حضور فرماندار و کارفرما تشکیل و مشخص شد که قرارداد اشکالاتی را دارد و خود پیمانکار نیز با استعلامی که از اداره کل کار گرفته بود، قرارداد مذکور را مورد تایید قرار ندادند.

وی یادآور شد: حدود ۵۰ نفر از کارگران دست به اعتراض زده بودند و به آن ها گفته شد تا تایید قرارداد جدید توسط اداره کل می توانند قرارداد را امضا کنند.

سرپرست اداه کار شهرستان هویزه تشریح کرد: بعد از یک هفته همه پرسنل قرارداد را امضاء و با آرامش به کار بازگشتند.

وی ادامه داد: خبرهای ضد و نقیض زیادی در فضای مجازی مبنی بر دلیل خودکشی فرد مرحوم منتشر شده که درست نبوده و هنوز بررسی های لازم انجام نشده است.

لازم به ذکر است، روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرد که مدیر کل این اداره دستور بررسی و پیگیری جدی این موضوع را در کمترین زمان ممکن صادر کرده است و تا حصول نتیجه شخصا پیگیر این موضوع خواهد بود. 

پ ن : نفت آنلاین با توجه به دلخراش بودن تصاویر این اتفاق تلخ از انتشار آن خودداری می کند و امیدواریم این موضوع پیگیری دقیق شود و کسانی که باعث و بانی آن بودند به سزای عمل خود برسند.


خبر تکمیلی

روز گذشته یک کارگر پیمانکاری میدان نفتی هویزه، خودش را حلق آویز کرد و جان سپرد.

همکاران او از مشکلات شغلی و درآمدی به عنوان دلایل این اتفاق یاد می‌کنند و می‌گویند: کارگر متوفی در تامین هزینه‌های زندگی ناتوان بود و همین امر در تصمیم برای خودکشی، بی‌تاثیر نبود.

عباس جلالی (رئیس اداره کار هویزه) در این رابطه به ایلنا گفت: همین الان ما و بازرسان اداره کار در محل هستیم و دلایل این اتفاق را پیگیری می‌کنیم. بازدید میدانی به عمل آورده‌ایم و در حال گفتگو با همکاران متوفی و کارفرمای پیمانکار هستیم.

وی تاکید کرد: انشالله تا عصر امروز بررسی‌ها را به پایان می‌بریم و به دلیل اصلی موضوع پی خواهیم برد.

به گفته جلالی، کارگر متوفی مدت یک ماه در فروردین ماه سر کار نبوده و تازه یازدهم اردیبهشت ماه به سر کار بازگشته و فردای آن روز یعنی دوازدهم، قرارداد را با کارفرما امضا کرده است.

رئیس اداره کار هویزه در ارتباط با معوقات مزدی کارگران شرکت پیمانکاری نظم آفرینان ایمان گفت: این کارگران فقط دستمزد برج دو یعنی اردیبهشت را دریافت نکرده‌اند و از قبل معوقات مزدی ندارند.

وی در پایان تاکید کرد: به محض خاتمه بررسی‌های دقیق توسط کارشناسان و بازرسان اداره کار، نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.
https://naftonline.ir/news/21151/
منبع : خبرگزاری ایلنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
محمد
مرگ بر پیمانکار تامیین نیروی انسانی
چرا مجلس و دولت فکری برای تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری نمیکنند .
مرگ بر ستمگر
feedback
Iran, Islamic Republic of
حسین
منم پیمانکار ۶ ماه برام بیمه رد نکرد در حالیکه پولش رو از حقوقم کم کرده بود .
feedback
Iran, Islamic Republic of
خاک بر سرتون که عرضه کار کردن ندارید پست و مسئولیت میگیرد در آخرت جواب این جوانی رو که برای ۵۰۰ هزارتومن فوت شده رو چی میدید
قیمت نفت
قیمت سکه
قیمت ارز
پيشخوان جرايد
تازه ترين نظرات
0