تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۹:۰۷
جلوگیری از واگذاری سهام دولت از سوی پتروشیمی باختر با ورود سازمان بازرسی نتیجه بررسی فرآیند واگذاری سهام دولت در پتروشیمی باختر از طریق خصوصی سازی: 190 هزار میلیارد ریال به بیت‌ المال بازگشت سازمان بازرسی کل کشور بررسی فرآیند واگذاری سهام دولت در پتروشیمی باختر از طریق سازمان خصوصی سازی را در دستور کار قرار داد و...
پتروشیمی باختر
پتروشیمی باختر
سازمان بازرسی کل کشور بررسی فرآیند واگذاری سهام دولت در پتروشیمی باختر از طریق سازمان خصوصی سازی را در دستور کار قرار داد و در نتیجه این ورود مبلغی بالغ بر 19 هزار میلیارد تومان ارزش آن بود، به بیت‌ المال بازگشت.  

سازمان بازرسی کل کشور در راستای ایفای وظایف قانونی خود و صیانت از حقوق بیت المال و با توجه به اهمیت نظارت بر حسن انجام واگذاری‌ها و تطبیق فرآیندهای طی شده با قانون، بررسی فرآیند واگذاری سهام دولت در پتروشیمی باختر از طریق سازمان خصوصی سازی را در دستور کار قرار داد.

بررسی و یافته‌­های بازرسان و کارشناسان سازمان بازرسی حاکی از آن بود که پتروشیمی باختر در مقطعی به ثبت افزایش سرمایه اقدام کرده و سهام دولت و نهادهای عمومی در این پتروشیمی در حال واگذاری بود.

بنابراین گزارش،  فرآیند مورد اشاره با نادیده گرفتن برخی از الزامات قانونی اعم از اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه و اجرای کلی سیاستهای کلی اصل 44 قانون اساسی طی شده بود و پس از احراز تخلفات برای سازمان بازرسی کل کشور، ضمن معرفی مسببین به مراجع ذی­صلاح، در نهایت حکم قطعی محکومیت شرکت باختر و ابطال افزایش سرمایه غیرقانونی که از سوی سهامداران بخش خصوصی بصورت من­ غیرحق تحصیل شده بود، صادر گردید.

همچنین درخواست اعمال ماده 477 قانون آیین دادرسی کیفری از ناحیه گروه باختر با دقت ­نظر قوه قضاییه رد و مختومه گردید تا سهامداری دولت و نهادهای عمومی در گروه یادشده بطور قطعی محفوظ بماند.

در نتیجه ورود سازمان بازرسی به موضوع و ارائه هشدارهای لازم و قانونی، 5/5 درصد سهام دولت و نهادهای عمومی که بطور مشخص به نسبت 2/8درصد به شرکت ملی صنایع پتروشیمی، 1/7درصد به شرکت سرمایه گذاری اهداف، 0/5درصد به سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین(تاپیکو) و 0/5 درصد به سرمایه­ گذاری صندوق بازنشستگی کشوری تعلق داشت و مبلغی بالغ بر 19 هزارمیلیارد تومان ارزش آن بود، به بیت ­المال بازگشت.

این گزارش می‌ افزاید؛ سازمان بازرسی ضمن تأکید به رعایت قوانین در فرآیندهای واگذاری در حوزه­­ اثرگذاری همچون نفت به عنوان پیشران اقتصادی کشور تاکید دارد که واگذاری­ها می­ بایست با اهلیت­ سنجی واقعی و طبق مفاد و رویکرد و اهداف سیاست­های اصل 44 قانون اساسی و ضوابط سازمان خصوصی­ سازی صورت پذیرد تا همانگونه که رهبری معظم انقلاب اسلامی فرموده ­اند اقتصاد مردمی شود.

گفتنی ­است، به دنبال اقدام مجدانه سازمان بازرسی کل کشور، رئیس هیأت رئیسه صندوق­‌ های بازنشستگی، پس ­انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت به نمایندگی از اعضای هیأت رئیسه در پیامی خطاب به دکتر خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور، مراتب تقدیر و تشکر خود را اعلام کرد. 
https://naftonline.ir/news/28975/
منبع : روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
کارمند خط اتیلن
سلام کدوم بیت المال پس چرا تاوان هلدینگ باختر رو کارمند های شرکت که 11سال سرما و گرما چشیدن تا به قول شما بیت المال هدر نره ، همه دودش رفت به چشم پرسنل از همه رانده شده
0