تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶
تیرآهن، پروفیلی است که وظیفه اصلی آن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است و عمده استفاده آن در صنعت ساختمان‌سازی است.
معرفی بهترین تیرآهن برای ستون
تیرآهن، پروفیلی است که وظیفه اصلی آن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است و عمده استفاده آن در صنعت ساختمان‌سازی است. در فرآیند تولید این محصول از نورد گرم استفاده می‌کنند و تنها برخی مراحل متفاوت در تولید معمولی و هاش آن وجود دارد. این محصول فولادی که کاربرد زیادی در ساختمان‌ها دارد بر اساس نسبت بال و عرض‌ها در گروه‌های متنوعی قرار می‌گیرد. تیرآهن با نام لاتین beam، ازجمله مقاطع طویل فولادی است که عمده کاربرد آن در صنعت ساخت و ساز می‌باشد. شکل سطح مقطع تیرآهن با توجه به نوع آن، متفاوت است اما شامل دو بخش اصلی می‌باشد که بال (flange) و جان (web) نام دارند. اندازه و شکل این دو بخش است که تعیین ‌کننده نوع تیرآهن می‌باشد. تیرآهن همانند میلگرد محصول نورد گرم شمش است. پس از اینکه شمش اولیه پیشگرم شد، به داخل دستگاه نورد هدایت می‌شود. پس از چندین مرحله نورد در نهایت تیرآهن متناسب با استاندارد از خط تولید خارج می‌گردد. پس از کنترل کیفی و پرداخت سطح تیرآهن تولیدی به انبار منتقل شده تا به دست مشتریان برسد.
کاربرد تیرآهن: کاربرد تیرآهن با توجه به نوع، سایز و استاندارد تولید آنها تعیین می‌گردد. عمده کاربرد آن در بخش‌های مختلف اسکلت ساختمان و سایر سازه‌های صنعتی و پل‌سازی می‌باشد. به طور کلی هدف از کاربرد تیرآهن به ویژه در بخش ساختمان‌سازی، انتقال نیروهای برشی و خمشی است. به این ترتیب از فروپاشی سازه جلوگیری می‌شود. برخی از مهم‌ترین کاربردهای آن شامل ستون، خرپا و نعل ساختمان، تیر در پوشش سقف و همچنین پل‌های لانه زنبوری می‌باشد.

استاندارد‌های مختلف
کاربرد تیرآهن به نوع استاندارد آن وابسته است. چرا که در استانداردهای مختلف تیرآهن شکل ظاهری و وزن متفاوت می‌باشد. همین تفاوت‌ها باعث می‌شود تا در بسته به محل مصرف از یک نوع تیرآهن استفاده شود. به طور کلی تیرآهن براساس استاندارد به گروه‌های زیر تقسیم بندی می‌شود:
تیرآهنIPE (استاندارد اروپا و ایران)
تیرآهن IPB یا HEB (بال پهن سنگین)
تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه)
تیرآهن HEA (بال پهن سبک)

معرفی بهترین نوع تیرآهن برای ستون
تیرآهن‌های با بال پهن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای ستون ساختمان‌های فولادی به شمار می‌روند. این تیرآهن‌ها از مقاومت و استحکام خوبی برخوردارند. از سوی دیگر تیرآهن‌های با بال پهن در انواع سبک و سنگین در بازار وجود دارند. اینکه کدام نوع تیرآهن بال پهن را انتخاب کنید، به نوع سازه و ساختمان شما بستگی دارد.

به یاد داشته باشید که اگر ساختمان دارای بیش از یک طبقه باشد، باید ستون‌ها را به یکدیگر متصل کنید. در این حالت طول تیرآهن باید طوری باشد که از سقف بیرون بزند. پس طول تیرآهن با بال پهن نیز بسیار مهم است. اگر به دنبال تیرآهن‌های معمولی باشید، نمی‌توانید تیرآهن با طول بیشتر از ۱۲ متر تهیه کنید. اما براساس سفارش شما، کارخانه می‌تواند محصولات متفاوتی به بازار ارائه کند. اگر سازه‌ای دارید که عرض بالایی دارد، می‌توانید از خرپاها استفاده کنید. در این سازه‌ها ستون‌های دارای تیرآهن از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. چرا که این ستون‌ها نقش نشیمن‌گاه خرپاها را بازی می‌کنند. اگر از تیرآهن‌های خرپا استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید پس از اتصال پایه‌ها، باید خرپا را به صورت مورب قرار دهید. به طور کلی برای سازه‌های عریض، خرپا بهترین نوع تیرآهن برای ستون ساختمان به شمار می‌رود. از تیرآهن‌های خرپا این روزها برای ستون‌های ساختمان‌های مختلفی استفاده می‌شود. از جمله این ساختمان‌ها می‌توان به پل‌های شهری، سقف کارخانه‌ها، سوله‌های بزرگ و سازه‌های هوا فضا اشاره کرد.

مطالب مرتبط: استعلام قیمت ورق گالوانیزه رنگی امروز در بازار

اگر به تیرآهن‌های با بال پهن یا قوطی دسترسی ندارید، سومین انتخاب تیرآهن‌های دوبل هستند. این تیرآهن‌ها مرکب از دو تیرآهن هستند که وظیفه بارکشی ساختمان را برعهده می‌گیرند. از ساختار تیرآهن‌های دوبل در ساختمان‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد. اما به یاد داشته باشید در این حوزه قوانینی وجود دارد که بهتر است آن‌ها را مطالعه کنید. اگر تیرآهن‌هایی که در دسترس دارید، کوتاه‌تر از آن چیزی است که نیاز دارید، می‌توانید از تکنیک دوبل کردن تیرآهن برای ایجاد ستون‌ها استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید اتصالات بین دو تیرآهن باید مقاومت بالایی داشته باشند، مانند تیرآهن هاش که معمولا ساختار قابل قبولی دارند. اما در صورتی که سازه‌ای دارید که باید در ستون سوراخ‌هایی داشته باشید، بهترین انتخاب، تیرآهن‌های لانه زنبوری است. حفره‌های موجود در این تیرآهن‌ها آن‌ها را از نظر اقتصادی به صرفه و از نظر وزن سبک کرده است.

در پایان
همانطور که می‌دانید وظیفه نگهداری از شاه تیر برعهده تیرآهن‌هایی است که در ستون کار گذاشته می‌شوند. این تیرآهن‌ها باید مقاومت خوبی داشته باشند. همچنین توصیه می‌شود پیش از خرید تیرآهن، وزن کلی ساختمان و نوع خاک به خوبی بررسی شود. اتصالات تیرآهنی که درون ستون کار گذاشته می‌شود با کف ساختمان و سقف آن از اهمیت بالایی برخوردار است. این اتصال به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. اما پیش از خرید بهتر است اطمینان حاصل کنید که اتصالی که تهیه می‌کنید، با قیمت لحظه‌ای آهن و میلگرد تناسب داشته باشد تا ساختمانی مقرون به صرفه داشته باشید. البته به طور معمول افراد ترجیح می‌دهند، مقاطع فولادی که برای اتصال به کار گرفته می‌شوند را از همان کارخانه تولید‌کننده تیرآهن خریداری کنند. اتصال تیرآهن به شاه تیر باید طوری باشد که تیرآهن و شاه تیر کاملاً حالت قائمه داشته باشند. به طور معمول از نبشی‌ها برای این اتصال استفاده می‌شود. اتصالات تیرک‌های میانی نیز به همین شکل هستند. تیرک‌های میانی همان تیرک‌هایی هستند که به عنوان اعضای میانجی به ستون و تیرآهن متصل می‌شوند. البته تیرک‌های میانجی را می‌توان به شکل‌های مختلفی طراحی کرد.

تیرآهن‌ها در کفی ستون‌ها نیز به کار گرفته می‌شوند. اما فراموش نکنید صفحات کفی از اندازه‌ها و ضخامت‌های متفاوتی برخوردارند. بهتر است پیش از خرید صفحات کفی، تمام محاسبات لازم را انجام داده باشید. صفحات کفی صفحه‌هایی از جنس فولاد با ضخامت‌های گوناگون هستند که روی آن‌ها عملیات سوراخکاری صورت گرفته است.
 
https://naftonline.ir/news/28758/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تازه ترين نظرات
0