تاریخ انتشارسه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۰
گفت‌وگو نفت آنلاین با ناصر مرادی، معاونت بازاریابی و فروش سازمانی شرکت ارتباطات مبین‌نت

پترونت؛ پنجره واحد هوشمندسازی در صنعت نفت و انرژی

مبین‌نت با ارائه و رونمایی از راهکار پترونت در بیست و هفتمین دوره نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، به‌سوی بی نیاز کردن شرکت‌های فعال در این صنعت از خدمات زیرساختی و ارتباطی می‌رود.
پترونت؛ پنجره واحد هوشمندسازی در صنعت نفت و انرژی | نفت آنلاین
پترونت؛ پنجره واحد هوشمندسازی در صنعت نفت و انرژی | نفت آنلاین
صنعت نفت و گاز همواره یکی از به‌روزترین و های‌تک ترین صنایع موجود می‌باشد.

پیشرفت حوزه ICT و IT و نفوذ آن در همه صنایع مخصوصا حوزه نفتی، شرکت‌های این حوزه را به سمت تحول دیجیتال و به‌کارگیری فناوری‌های جدید سوق می‌دهد.

با این حال این صنعت برای عقب نماندن از هوشمندی و تکنولوژی روز دنیا نیاز به همکاران متخصص در این حوزه دارد. در ارتباط با این موضوع گفت‌وگویی با ناصر مرادی، معاونت بازاریابی و فروش سازمانی شرکت ارتباطات مبین‌نت داشتیم که در ادامه آمده است.
 
پوشش سراسری در هر نقطه از کشور
 
مرادی در ابتدا مقدمه‌ای از فعالیت‌ها و تکنولوژی‌های مبین‌نت را معرفی کرد و گفت: «رویکرد شرکت ارتباطات مبین‌نت به‌عنوان یک اپراتور حوزه بی‌سیم با آخرین تکنولوژی‌هایی که در این حوزه است از سال‌های گذشته پایه‌ریزی شد.

ما با ایجاد شبکه سراسری مبتنی بر نسل چهارم TD-LTE شبکه اختصاصی‌ای داریم که با شبکه 4G همراه اول، که شبکه موبایل را ایجاد کرده متصل است و با ایجاد رومینگی بین این دو تا شبکه، پوشش سراسری را در کل کشور ایجاد کرده و به این ترتیب، توانستیم پهنای باند خوبی را به نقاط دوردست ارسال کنیم.»
 
او با اشاره به فعالیت و همکاری مبین‌نت در سایر صنایع ادامه داد: «شرکت ارتباطات مبین‌نت سهم خوبی را در حوزه ارتباطات اینترنتی در کل کشور برای عموم پیاده‌سازی کرده و با تلفیق دو شبکه همراه اول و مبین‌نت، که در اختیار مبین‌نت است، جایگاهی را ایجاد کرده تا شرکت‌ها و سازمان‌های دیگر هم بهره‌برداری لازم را داشته باشند.

مبین‌نت رویکرد هوشمند‌سازی و ایجاد پلتفرم‌های ارتباطی بین سازمان‌ها را هم مدنظر قرار داده و در حال حاضر توانستیم در حوزه خدمات ارتباطی، بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص دهیم و در بیش از ۳۵ هزار نقطه در سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف، چه در بخش خصوصی چه در بخش دولتی، شبکه‌های اختصاصی بر پایه شبکه مبین‌نت ایجاد کنیم. صنعت نفت و گاز نیز بی‌بهره نبود و سعی کردیم این شبکه ارتباطی اختصاصی را برای کسب‌و‌کارهای این حوزه هم فعال کنیم. در حال حاضر بسیاری از سازمان‌های دولتی، شرکت‌های خصوصی و ملی در این صنعت نیز از سرویس‌های مختلف ما، از ارتباطات پهن‌باند در حوزه ارتباطات اینترنتی گرفته تا ارتباطات با پهنای باند کم برای حوزه هوشمند‌سازی، استفاده می‌کنند.»
 
حضور مبین‌نت در نمایشگاه تخصصی نفت و گاز
 
معاونت بازاریابی و فروش سازمانی مبین‌نت درباره حضور این شرکت در نمایشگاه تخصصی حوزه نفت و گاز ابراز داشت: «با توجه به این رویکرد، در نمایشگاه نفت و گاز هم سرویس‌های پایه‌ای و زیرساختی اعم از خدمات ارتباطی و مرکز داده را به‌عنوان اولین و پایه‌ای‌ترین سرویس‌های مبین‌نت ارائه می‌کنیم.

همچنین سایر سرویس‌های در حال رشد مبین‌نت در حوزه هوشمندسازی را در این رویداد به نمایش می‌گذاریم. سرویس‌های مبین‌نت سبد کاملی از خدمات ارتباطی است که در این سبد زیرساخت‌های مرکز داده، سرویس‌های پلتفرم‌محور و سرویس‌های ارتباطی را به‌صورت اختصاصی برای حوزه صنعت نفت و گاز عرضه کرده‌ایم. مجموعه این محصولات، یک راهکار جامع به‌نام «پترونت» است.

پترونت مجموعه‌ای از سرویس‌های زیرساختی و پلتفرم‌محور هست که هر کدام از آن‌ها کارایی و هوشمند‌سازی را در درجات مختلف به مشتریان ما ارائه می‌دهد. در نمایشگاه نفت‌ و گاز، ما در تلاشیم از پترونت به‌عنوان راهکاری اختصاصی‌سازی‌شده برای این حوزه رونمایی کنیم.»
 
اینترنت اشیا، آینده صنعت نفت و گاز
 
ناصر مرادی درباره اهمیت اینترنت اشیا در صنعت نفت و گاز توضیح داد: «یک بخش عمده‌ای از این حوزه به هوشمند‌سازی بر پایه اینترنت اشیا برمی‌گردد. این فناوری در قالب سرویس‌های مختلف از جمله هوشمندی ساختمان، هوشمندسازی دوربین‌های مداربسته، هوشمندسازی کسب‌وکارهای فعال در زمینه اکتشاف، خط لوله و... ارائه می‌شود. نمونه‌ایی از سرویس‌هایی که مبین‌نت در حوزه IoT توانسته تجاری‌سازی کند، اولین اپراتور پایش هوشمند حریق الرت است. این پروژه با هدف اتصال سنسور‌های اعلان حریق از طریق شبکه ارتباطی مبین‌نت به یک پلتفرم جامع در سطح شهر تهران و با همکاری شهرداری و سازمان آتش‌‌نشانی تهران راه‌اندازی شد.

این سامانه نمونه‌ای از توان مبین‌نت است که در صنعت نفت و گاز هم می‌تواند به بهره‌برداری خاص خود برسد. انواع سنسور‌ها را می‌توانیم به یک پلتفرم متصل کنیم و تحویل سازمان‌ها دهیم.»
 
پترونت، بسته جامع خدمات اختصاصی‌شده برای صنعت نفت و گاز
 
مرادی درباره توانایی مبین‌نت در خدمت‌رسانی به صنعت نفت و گاز گفت: «در مبین‌نت تلفیقی از تکنولوژی‌‌های ارتباطی وجود دارد؛ ارتقای شبکه به5G در کنار ارتباطات ماهواره‌ای نیازهای ارتباطی صنایع را در نقاط دور و نزدیک تامین می‌کند. به‌طورکلی هر آنچه که در شبکه ارتباطی بی‌سیم وجود دارد، به‌صورت عملیاتی سرویس‌دهی می‌کنیم و به جرأت می‌توانم بگویم نقطه‌ای در کشور نیست که ما آن را متصل نکنیم، چه در سطح خاک چه در سطح دریا. همچنین با پوشش سراسری از طریق ماهواره و یکپارچه‌سازی شده با شبکه LTE می‌توانیم به سازمان‌ها سرویس‌های ارتباطی ارائه کنیم. همه این محصولات از لایه پایین تا لایه بالا همگی به اسم راهکار پترونت در نمایشگاه ارائه خواهد شد.
 
از نمونه فعالیت‌های مبین‌نت در حوزه نفت و گاز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
• سنسور ‌ذاری ایستگاه‌های خط لوله کشی و نمایش روی پلتفرم
• نصب دوربین‌های مداربسته در مناطق صعب‌العبور
• ارائه خدمات مرکز داده و پهنای باند‌های مختلف براساس نیاز سازمان‌ها، در نقاطی نظیر عسلویه
• اتصال نقطه به نقطه در دفاتر مختلف سازمان‌ها در سطح کشور
• ایجاد ارتباط ماهواره‌ای با سکو‌های نفتی و ایجاد ارتباط‌ات ماهواره‌ای متحرک برای کشتی‌ها در سطح خلیج فارس
• خدمت‌رسانی پهنای باند اینترنت به تمام فازهای پارس جنوبی
 
ناصر مرادی، معاونت بازاریابی و فروش سازمانی مبین‌نت در آخر گفت: « علاوه بر معرفی و ارائه جدیدترین دستاوردهای مبین‌نت به بازدیدکنندگان، پکیج ‎های ویژه‌ای نیز برای کسب‌وکارها در نظر گرفته‌ایم. از همه صاحب‌نظران، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان حوزه صنعت نفت و گاز و و فعالان حوزهIT و ICT دعوت می‌کنیم که از غرفه مبین‎ نت در این رویداد بازدید کنند.»
https://naftonline.ir/news/28478/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تازه ترين نظرات
0