تاریخ انتشاريکشنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۲
۴۰ سال پیش در چنین روزی (۳۰ مهرماه ۱۳۶۲)

وسیع ترین حمله موشکی به نفتخیزترین شهر ایران

۴۰ سال پیش در چنین روزی (۳۰ مهرماه ۱۳۶۲) وسیع ترین حمله موشکی صدام به نفتخیزترین شهر خاورمیانه انجام شد.
حمله موشکی به مسجدسلیمان | نفت آنلاین
حمله موشکی به مسجدسلیمان | نفت آنلاین
رژیم بعثی عراقی ۳۰ مهرماه ۱۳۶۲ وسیع ترین حمله موشکی به مناطق مسکونی ایران را به شهر مسجدسلیمان رقم زد.

در این حمله ارتش بعثی صدام با سه فروند موشک اسکاد، دو فروند در ساعت ١٤ و یک فروند در ساعت ١٦، سه محله مسکونی سبزآباد، چاه نفتی و ١٧ شهریور را در مسجد سلیمان هدف قرار داد ؛ موشک سوم درحالی به مسجدسلیمان اصابت کرد که مردم و نیروهای دولتی در حال جا به جایی شهدا و مجروحان بودند. آن روز بیش از ١٢٠ نفر شهید و ٢٥٠ نفر که زنان و کودکان بسیاری در بین آنان بود، زخمی شدند.
 
شرح کامل حمله || عقربه ها ساعت ۱۶ بعدازظهر را نشان می داد؛ آقای صالحی معلم همیشه خندان درس جغرافیا مدرسه راهنمایی ۲۲ بهمن با همان لبخند همیشگی اش به درس هفته قبل اشاره کرد و به بچه های کلاس اول راهنمایی گفت: خوب کی می دونه فلات قاره چیه؟ اما قبل از این که بچه ها پاسخ بدهند صدای دو انفجار بسیار شدید و هولناک پاسخ سوال آقای صالحی را داد که حالا خنده بر لبانش خشک شده بود!
 
و دانش آموزانی که وحشت زده و سراسیمه به حیاط مدرسه به همراه معلمان خود ربختند… ازدو نقطه شهر مسجدسلیمان ستون های دود وغبار به ارتفاع دهها متر به هوا برخاسته بود…شهر به هم ریخت مردم متعجب و وحشت زده علت این دو انفجار بسیار شدید را از همدیگر می پرسیدند و البته بی پاسخ می ماندند…
 
 
آرش همکلاسی اهوازی که جنگ زده بود گفت: این انفجارها بر اثر اصابت موشک بود. همکلاسی هایش با تعجب گفتند: موشک که به کره ماه می رود فضانورد می برد!!…و آرش لبخند تلخی زد و گفت: این ها موشک های عراقی بودند که مسجدسلیمان را هدف گرفتند. پدر من هم با این موشک های عراقی شهید شده بود…

و این گونه مردم مسجدسلیمان وارد سیکل جدیدی از جنگ تحمیلی به نام (جنگ موشک ها) شدند در حالی که بی دفاع بودند و هیچ گونه آمادگی و شناختی از این مقوله جدید حملات ددمنشانه و بی رحمانه دشمن بعثی نداشتند…

موشک های اسکادBنسل جدید موشک های اسکادaآلمانی بود که توسط هیتلر در جنگ جهانی دوم تولید و نسل جدید این موشک ها به ارتفاع ۹ متر و محتوی یک تن ماده منفجره با شعاع تخریب فراوان توسط شوروی در اختیار صدام قرار گرفت. در اولین دور اصابت دو فروند موشک اسکاد دشمن عراقی دو محله سبزآباد و خیابان اصلی شهر مسجدسلیمان هدف واقع شد.. در حالی که مردم نیز با کنجکاوی به طرف محل اصابت موشک ها در تردد بودند.
در خیابان هفده شهریور تصادفی بین دو خودرو به وقوع پیوست که جاده این خیابان مسدود و ترافیک سنگینی ایجاد کرد. و سومین سفیر مرگ با فاصله ۴۰ دقیقه از دو موشک اولی دقیقاً به خیابان مملو از جمعیت و خودرو هفده شهریور اصابت کرد و یک فاجعه انسانی را رقم زد. ۱۲۰ شهید و ۲۴۴ مجروح و تخریب بیش از صد واحد مسکونی و تجاری پیامد اصابت این موشک ها بوده است.
 
شاید قابل وصف نباشد تن ها و اجزای بدن تکه پاره شهروندان بدون دفاع که وحشیانه به شهادت رسیدند و در اطراف محل اصابت موشک ها پراکنده شده بود و دو بیمارستان نفت و ۲۲ بهمن مسجدسلیمان مملو از شهدای تکه و پاره ای بود که در راهروها و اطاق ها به روی هم چیده شده بوده و مجروحان بسیار زیادی که در حیاط و بیمارستان ها و کف سالن ها به خاطر ازدحام شدید قرارداده شده بودند و درخواست های مکرر بلندگوهای مساجد برای یخ و بخور و کیسه های نایلونی…
 
سردخانه اجساد شهر تنها گنجایش شش جسد را داشت و از اهواز کانتینر سردخانه داری به مسجدسلیمان اعزام تا اجساد شهدا در آن قرار داده شود و از روز بعد دهها تشییع جنازه متعدد که مسجدسلیمان را در بهت و اندوه فرو برد و این گونه بود که مسجدسلیمان ناخواسته و ناجوانمردانه از ۳۰ مهر ماه بعد از یک دوره بمباران های متناوب هوایی مناطق مختلف مسکونی اش چون پشت برج؛ نفتک و نمره هشت وارد فاز جدیدی از جنگی شد که بعدها به نام (جنگ موشک ها در تقویم دوران دفاع مقدس) نام گرفت.
 
حمله ۳۰ مهر به مسجدسلیمان در دوران دفاع مقدس (وسیع ترین حمله موشکی) دشمن بعثی متجاوز نام گرفت که در نهایت قریب به چهارصد کشته و زخمی برجای نهاد. امام خمینی (ره) با محکومیت شدید این حمله گسترده صدام، ۳ روز عزای عمومی در سراسر کشور اعلام کرد و هیات سه نفره ای را به ریاست آیت الله یزدی به نمایندگی از خود به مسجدسلیمان اعزام نمود و وزرات امور خارجه با تسلیم نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متعدد نسبت به این جنایت انسانی عراق علیه شهروندان مسجدسلیمانی اعتراض نمود.
 
مسجدسلیمان تا پایان دوران دفاع مقدس ۹۰ بار تحت حملات هوایی و موشکی قرار گرفت گاهی اوقات اصابت ۵ تا ۷ موشک در نیمه های شب این شهر بی دفاع و مظلوم را مورد هدف قرار می داد و مردمانی که با تحمل سوز سرمای سخت زمستان و گرمای طاقت فرسای هوا در تابستان در کوهستان های اطراف شهر با کم ترین امکانات زندگی مملو از مشقت و مضیقه را تحمل و گاهی اوقات هم در پی حملات هوایی مورد رگبار هوا به زمین جنگنده های عراقی در اطراف شهر قرار می گرفتند و مدارسی که تا پایان جنگ تحمیلی از۹ماه سال تحصیلی شش ماه راتعطیل بودند.

یقیناً حمله موشکی ۳۰ مهر به عنوان وسیع ترین حمله موشکی به مسجدسلیمان یک سند برجسته از جنایات جنگی دشمن عراقی در دوران دفاع مقدس است و ضرورت دارد که از محاق خاموشی خارج و مورد بازکاوی قرار گیرد و به عنوان برگ زرین از مقاومت مردم شریف و صبور مسجدسلیمان که طی این حملات هوایی و موشکی ۷۰۰ شهروند شهید داشته اند و درکنار فرزندان غیرتمند اعزام به جبهه در مجموع ۱۱۶۸شهید گلگون کفن را تقدیم انقلاب کردند در تقویم کشور این روز خونین ثبت و همه ساله با برگزاری ویژه برنامه هایی در سطح کشور یاد و خاطره ۱۲۰ شهید آسمانی این جنایت جنگی گرامی داشته شود.
https://naftonline.ir/news/27364/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Romania
جالب اینجاست که هنوز حق منطقه جنگی به کارکنان شهر مسجدسلیمان برقرار نگشته است، قابل توجه نمایندگان سنوات گذشته
0