تاریخ انتشاردوشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱
وزیر نفت عراق از احتمال بسته شدن یک قرارداد گازی با شرکت نفت هالیبرتون آمریکا برای حفاری چاه در میدان گازی عکاس خبر داد.
شرکت نفت هالیبرتون آمریکا | نفت آنلاین
شرکت نفت هالیبرتون آمریکا | نفت آنلاین
به گزارش نفت آنلاین به نقل از نشنال نیوز، عراق احتمالاً در ماه آینده یک قرارداد گازی با شرکت نفت هالیبرتون آمریکا برای حفاری چاه در میدان گازی «عکاس»ر غرب کشور با هدف تقویت تولید گاز امضا می‌کند.
 
احسان عبدالجبار، وزیر نفت عراق در یک مصاحبه تلویزیونی در روز شنبه گفت کابینه عراق این قرارداد را دوباره فعال می‌کند تا وزارت نفت بتواند اطلاعات دقیقی در مورد ظرفیت تولید این میدان نفتی به دست آورد.
 
وی اضافه کرد این قرارداد بستگی به اطلاعاتی دارد که از عملیات‌های اکتشاف و حفاری بدست می‌آید.
 
عراق تلاش می‌کند تولید نفت و گاز خود را افزایش دهد تا حداکثر استفاده را از افزایش قیمت انرژی ببرد. این کشور شدیداً وابسته به فروش هیدروکربن برای کسب درآمد و همچنین سود بردن از افزایش قیمت نفت برای تسریع رشد اقتصاد است.
 
قیمت نفت خام برنت که شاخص جهانی برای دوسوم نفت تولیدشده در جهان است، از ابتدای سال جاری میلادی بیش‌از 40 درصد افزایش داشته. نفت برنت در ماه گذشته میلادی به اوج 140 دلار در هر بشکه رسیده بود.

عبدالجبار گفت عراق قصد دارد نفت خود را با متوسط قیمت 106 تا 107 دلار در هر بشکه در ماه جاری میلادی به فروش برساند.
 
طبق گزارش وزارت نفت عراق، این کشور در ماه گذشته میلادی 11.07 میلیارد دلار نفت صادر کرده که بالاترین رقم طی 50 سال گذشته را نشان می‌دهد. این افزایش درآمد نتیجه افزایش قیمت نفت خام در بحبوحه نگرانی‌های عرضه به‌خاطر حمله روسیه به اوکراین بوده‌است.
 
عراق به‌دنبال خروج اکسون موبیل و لوک اویل به‌خاطر بی‌ثباتی‌های سیاسی و نگرانی‌های امنیتی، تمایل دارد قراردادهای بیشتری با شرکت‌های نفت بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی خود ببندد.
 
این کشور در ماه سپتامبر قراردادی به ارزش 27 میلیارد دلار با شرکت توتال فرانسه برای 4 پروژه نفت و گاز امضا کرد.
 
شرکت گاز کره جنوبی هم در 2011 قراردادی برای توسعه میدان عکاس در استان الانبار امضا کرده بود، اما این میدان نفتی تحت سلطه داعش درآمد و بعد در اواخر 2017 دوباره در اختیار بغداد قرار گرفت. ظرفیت این میدان گازی 5.6 تریلیون فوت‌مکعب تخمین زده می‌شود.
https://naftonline.ir/news/26557/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

تازه ترين نظرات
0