تاریخ انتشارسه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۹
رکورد بالاترین ذخیره نفت ایران در ساحل و دریا

تخمین صادرات روزانه 210 هزار بشکه‌ای ایران

خبرگزاری رویترز از متورم شدن ذخیره نفت ایران در ساحل و دریا خبر داده است.
تخمین میزان صادرات نفت ایران | نفت آنلاین
تخمین میزان صادرات نفت ایران | نفت آنلاین
به گزارش نفت آنلاین، رویترز در گزارشی به نقل از شرکت تحلیل بازار نفت FGE Energy" از ذخیره 63 میلیون بشکه‌ای نفت خام در سواحل جنوب ایران خبر داده است.

بر اساس این گزارش، تحریم‌های نفتی آمریکا در کنار بحران جهانی کرونا وضعیت بغرنجی برای صنعت نفت ایران ایجاد کرده و تولید نفت ایران را به پایین‌ترین میزان در طی 4 دهه گذشته رسانده است.

بر مبنای تخمین شرکت اطلاعات بازار نفت "کپلر" میانگین ذخیره نفت خام ساحلی ایران که  در ژانویه سال جاری میلادی 16 میلیون بشکه بوده در ماه آوریل امسال به 54 و در ژوئن به 63 میلیون بشکه رسیده است.

این میزان 85 درصد از ظرفیت ذخیره نفت خام ساحلی ایران است. گنجایش ذخائر نفتی ایران در سواحل جنوب 66 میلیون بشکه نفت است.

همچنین بنا بر این گزارش، ذخائر نفت خام شناور ایران بر روی دریا نیز در حال تکمیل و پُر شدن است. ایران در 30 نفتکش و اَبَرنفتکش خود دهها میلیون بشکه ذخیره نفتی روی دارد؛ ابرنفتکش‌هایی که بزرگ‌ترین آنها ذخیره جابجایی 2 میلیون بشکه نفت را دارند.

بر اساس تخمین کپلر، ایران ماه‌هاست که حدود 50 میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی به صورت شناور روی دریا دارد. شرکت ملی نفت ایران 54 نفتکش و اَبَرنفتکش در اختیار دارد.

داده‌های شرکت Refinitiv نشان می‌دهد ایران تا 3 ژوئیه سال جاری میلادی (25 روز دیگر) حداکثر 56.4 میلیون بشکه ذخیره نفت خام و میعانات شناور روی دریا خواهد داشت.

سخنگوی گروه حمل و نقل دریایی"نوردِرن" درباره حجم ذخائر شناور ایران به رویترز گفت:" انتظار داریم روند ذخیره سازی ایران همچنان ادامه یابد زیرا چشم‌اندازی از تجارت و فروش نفت ایران در آینده وجود ندارد."

او افزود:" ردیابی کشتی‌های ایرانی در دریا سخت است زیرا همه آنها سیگنال‌های AIS خود را خاموش کرده‌اند."

براساس گزارش FGE ، کل تولید نفت ایران - نفت خام ومیعانات گازی - از 3.1 میلیون بشکه در روز  در ماه مارس امسال به 3 میلیون بشکه در روز در ماه ژوئن کاهش یافته است. این شرکت پیش‌بینی کرده که تولید نفت و میعانات ایران در ماه ژوئیه (ماه جاری میلادی)100 هزار بشکه دیگر کاهش یابد.  

بر اساس بررسی رویترز، تولید نفت خام ایران در ماه ژوئن به 1.9 میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. این میزان تقریباً نیمی از تولید ایران در سال 2018 و پایین‌ترین سطح از سال 1981 ، یعنی سال آغاز جنگ عراق و ایران و حمله به تأسیسات نفتی ایران در ابتدای جنگ است.

صادرات نفت خام ایران نیز بنا به تخمین شرکت کپلر در ماه ژوئن امسال 237 هزار بشکه و بنا به تخمین شرکت FGE، 210 هزار بشکه بوده است. در ماه می و در زمان اوج گیری بحران کرونا در جهان، صادرات نفت خام ایران به رقم بی‌سابقه 100 هزار بشکه در روز رسیده بود.

گفتنی است تمامی این آمار و ارقام‌ بر مبنای تخمین بوده و رسمی نیست و وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده به دلیل تحریم‌ها میزان واقعی صادرات نفت خام کشور را اعلام نخواهد کرد.
https://www.naftonline.ir/vdcdxs0x.yt0f96a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما