تاریخ انتشارچهارشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۷
درحالی که قیمت نفت آمریکا سقوط کرده است حداقل ۶ نفتکش با ظرفیت ۲ میلیون بشکه از عربستان سعودی به سمت آمریکا در حال حرکت هستند.
عربستان و صادرات نفت | نفت آنلاین
عربستان و صادرات نفت | نفت آنلاین
به گزارش نفت آنلاین به نقل از رویترز، وقتی تولید کنندگان شیل آمریکا حفاری را متوقف کردند، مخازن فولادی آنها بدون استفاده باقی ماند و حالا شرکت‌های نفت تگزاس به دنبال استفاده از این مخازن برای ذخیره نفت اضافی خود هستند. اشباع شدن بازار از نفت باعث شد قیمت نفت آمریکا برای اولین بار به زیر صفر دلار برسد.

 صدها میلیون بشکه نفت خام در دو ماه گذشته به خاطر تعطیلی های ناشی از شیوع ویروس کرونا و سقوط تقاضای نفت به منابع ذخیره سازی راه یافته اند.

با پر شدن منابع ذخیره بر روی خشکی و حتی نفتکش های بزرگ بر روی دریا، شرکتهای نفتی به دنبال فضای بیشتری هستند. در غیر این صورت باید به خریداران پولی بپردازند تا نفت آنها را ببرند.

 در کاشینگ اکلاهاما که محل مزارع بزرگ مخازن نفتی است و برای حدود 76 میلیون بشکه ظرفیت دارد، تمام مخازن رزرو شده اند. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، 5.7 میلیون بشکه دیگر طی هفته گذشته به این ذخایر اضافه شده است.

 در حالی که دولت تخمین می‌زند هنوز هم فضای ذخیره سازی در منطقه باقی مانده باشد، ولی تاجران می گویند با سقوط بازار در روز دوشنبه تمام این مخازن رزرو شده و هیچ جای خالی باقی نمانده است.

 جستجو برای مخازن ذخیره‌سازی نفت نشان‌دهنده میزان کاهش تقاضا برای نفت شیل آمریکا و مقدار نفتی است که به پالایشگاه ها فروخته نشده است.

 انتظار می رفت بسته شدن قرارداد کاهش تولید بین اوپک و متحدانش قیمت نفت را ثابت کند ولی ذخایر نفتی آمریکا هفته گذشته 19 میلیون بشکه افزایش یافت که بیشترین افزایش در تاریخ بود و باعث سقوط قیمت در روز دوشنبه شد.

 علاوه بر پر شدن ذخایر ساحلی، حدود 160 میلیون بشکه نفت بر روی دریا قرار دارد و منتظر خریدار است و حداقل 6 نفتکش با ظرفیت 2 میلیون بشکه از عربستان سعودی به سمت آمریکا می روند که یک هشدار دیگر برای گالف کوست آمریکاست.

 فقط نفت خام نیست که به دنبال مکانی برای ذخیره شدن میگردد. تعطیلی ها تقاضا برای سوخت خودرو را هم کاهش داده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد تقاضای بنزین در این کشور 32 درصد در همین ماه نسبت به سال گذشته پایین آمده است.
 
https://www.naftonline.ir/vdcdk50x.yt0zz6a22y.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما