تاریخ انتشارجمعه ۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۰
حملات پهپادی و موشکی به قلب صنعت نفت سعودی؛

بی‌سابقه‌ترین حملات یمن به شرکت نفت آرامکو عربستان

سخنگوی نیروهای مسلح یمن خبر داد که عملیات گسترده‌ای را با ۱۸ پهپاد و هشت موشک بالستیک در عمق عربستان سعودی انجام داده‌اند.
حملات پهپادی یمن به قلب آرامکو | نفت آنلاین
حملات پهپادی یمن به قلب آرامکو | نفت آنلاین
به گزارش نفت آنلاین،  سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن از انجام عملیات نظامی گسترده در خاک عربستان سعودی خبر داد.
 
شبکه خبری المسیره به نقل از سریع گزارش داد، در این عملیات، مقرهای و سازه‌های نظامی و حیاتی متعلق به عربستان سعودی هدف قرار گرفت.
 
وی تأکید کرد، این عملیات با ۱۸ پهپاد و هشت موشک بالستیک در عمق عربستان سعودی انجام شده است.
 
سریع خبر داد، در جریان این عملیات، شرکت نفتی آرامکو در «راس التنوره»، «ینبع»، «رابغ»، «جازان»  و پایگاه هوایی «ملک عبدالعزیز» در الدمام هدف قرار گرفته است.
 
سخنگوی نیروهای مسلح یمن خبر داد، شرکت آرامکو با ۱۲ پهپاد از نوع «صماد-۳» و هشت موشک از نوع «ذوالفقار»، «بدر» و «سعیر» هدف قرار گرفت.
 
سریع تصریح کرد، مواضع نظامی دیگری در «نجران» و «عسیر» با شش پهپاد از نوع «قاصف ۲K» هدف حمله قرار گرفته است.
 
وی با بیان اینکه این عملیات، به اهداف خود دست یافته است، خاطر نشان کرد: «به نیروهای فریبکار و جنایتکار متجاوز، نسبت به تداوم تجاوز و محاصره ملت [یمن]، هشدار می‌دهیم».
 
این فرمانده یمنی در پایان تأکید کرد که رزمندگان یمنی آماده عملیات شدیدتر و سخت‌تر نظامی هستند.
 
رزمندگان یمنی، اواخر اسفند ماه گذشته عملیات ششم شعبان را انجام دادند و در جریان عملیات مذکور، شرکت آرامکو هدف قرار گرفت
 
سریع از همه شرکتهای خارجی و شهروندان عربستان سعودی خواست که از اهداف نظامی و حساس دوری کنند؛ زیرا این اماکن، «اهداف مشروع» نیروهای یمنی هستند.
 
سخنگوی نیروهای مسلح یمن درباره علت این عملیات گفت: «این حمله در چارچوب پاسخ قانونی به تشدید درگیری‌ها و تداوم محاصره یمن توسط ائتلاف متجاوز صورت گرفته است».
 
ائتلاف سعودی-اماراتی نزدیک به هفت سال است که یمن را زیر بمباران و موشک‌باران خود گرفته و با محاصره همه جانبه، گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده است و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد.
 
این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.
 
کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

آتش‌سوزی در یکی از مخازن نفتی عربستان

وزارت انرژی عربستان بامداد امروز (جمعه، ششم فروردین‌ماه) با تأیید ضمنی حمله‌های پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به جنوب این کشور از آتش‌سوزی در یکی از مخازن ایستگاه فرآورده‌های نفتی در جازان خبر داد.
 
یک مقام مسئول در وزارت انرژی عربستان این اقدام را «اقدامی خرابکارانه» خواند و ضمن تأیید وقوع آتش‌سوزی در ایستگاه توزیع فرآورده‌های نفتی در جازان، مدعی شد که این آتش‌سوزی آسیب جانی نداشته است.
 
این مقام مسئول به خبرگزاری رسمی این کشور گفت: حمله به تأسیسات حیاتی را که هدف از آن ضربه‌زدن به امنیت صادرات نفت است، محکوم می‌کنیم.
 
المیادین نیز به نقل از وزارت انرژی عربستان گزارش داد که تاسیسات تولید فرآورده‌های نفتی جازان در جنوب غرب عربستان هدف راکت‌های یمنی‌ها قرار گرفته است.
 
این خبر ساعاتی پس از آن منتشر می‌شود که برخی کاربران عربستانی در شبکه‌های اجتماعی از تعطیلی بعضی از فرودگاه‌های عربستان و انفجار در شماری از آنها خبر دادند.
https://naftonline.ir/news/23376/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

قیمت نفت
قیمت سکه
قیمت ارز
پيشخوان جرايد
تازه ترين نظرات
0