تاریخ انتشارسه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۰
زنگنه امروز به مجلس رفت و در مقابل نمایندگان ملت به بعضی سوالات پاسخ داد.
سهمیه بندی بنزین را من لغو نکردم!
به گزارش نفت آنلاین ؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت صبح امروز (سه‌شنبه 25 شهریور ماه)در جلسه علنی مجلس پس از استماع سخنان نمایندگان اظهار داشت: نمایندگان محترم می‌توانند در مذاکرات و کارهای ما حضور داشته باشند. ما واقعا برای شما (نمایندگان مجلس) اتاق تاریک نداریم ولی برای دشمنان داریم.

وی افزود: ما واقعا می‌خواهیم کار کنیم؛ بچه‌های ما (مسئولان و پرسنل وزارت نفت) شب و روز زحمت می‌کشند. تمام دستگاه‌ها در ارتباط با ما هستند. شما می‌توانید از آنها سؤال کنید و ببینید.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه گاز رسانی با قدرت انجام می‌شود، گفت: طبق مصوبات شورای اقتصاد باید در بدترین شرایط هم هزینه یک انشعاب به 20 میلیون نرسد. الان بعضی اوقات این هزینه صد میلیون است و این توجیهی ندارد.

* نمی توانم نقشه عملیات دور زدن تحریم را لو دهم

زنگنه با بیان اینکه یکی از نمایندگان امروز گفت که محصولات صادرات پالایشی و پتروشیمی مشکل تحریم ندارد، گفت: اینگونه نیست همه تحریم هستند.ما هر چه صادر می‌کنیم به اسم ایران نیست. چندین بار تغییر می‌کند حتی سندها هم تغییر می‌کند، مشخصات هم همینطور. می‌گویند که چرا برنامه‌هایت را برای دور زدن تحریم‌ها توضیح ندادید من اگر برنامه‌ها را توضیح دهم نقشه عملیات را لو داده‌ام، من فقط می‌توانم نتایج را خدمت نمایندگان بگویم.

وی در پاسخ به پرسش یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه رابطه نفت با علم و فناوری چیست، گفت: این یک خط سؤال است اما یک ساعت و نیم پاسخ می‌خواهد. اما اینکه تصریح داشتند که اقتصاد غیرنفتی باید صورت بگیرد باید بگویم که من برای اقتصاد پتروشیمی باید چه کار می‌کردم. سال دیگر ظرفیت تولید پتروشیمی ما به 25 میلیارد دلار می‌رسد و در سال 1404 این عدد به 37 میلیارد دلار خواهد رسید و مقام معظم رهبری از این موضوع ابراز رضایت فرمودند. البته ما باید بالاتر از این کار کنیم و وظیفه‌مان است.

*اقدامات ما دیده نشد

وزیر نفت از نمایندگان مجلس گلایه کرد چرا باید این اقدامات دیده نشود؟ و ادامه داد: یک نفر حداقل به ما بگوید که دست شما درد نکند و بیشتر باید کار کنید. همه‌اش توی سر ما می‌زنند. الان صادرات مجموع نفت فراورده ما را با تحریم قبلی مقایسه کنید و ببینید چگونه است. من نمی‌توانم همه اینها را علنی بگویم اما شما (نمایندگان) که می‌توانید بیایید ببینید.

* خستگی به تن ما ماند

زنگنه گفت:‌من می‌دانم شما (نمایندگان)‌افراد منصفی هستید اما فشارهایی که به شما وارد می‌شود سبب شکل‌گیری این شرایط می‌شود اما نباید یک نفر به ما بگوید دست شما درد نکند؟ چرا هر بار ما می‌آییم باید خستگی به تن بچه‌ها ما بماند. اینها (پرسنل وزارت نفت) مجاهدین و سربازان گمنام هستند.
وی در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه اطلاعات مناطق حیاتی نفتی به قطری‌ها داده شده است،‌گفت: ما در سال 96 مصوبه شورای امنیت ملی دادیم که چگونه اطلاعات داده شود و ما طبق آن مصوبه عمل کردیم و گفتند برنامه توسعه انرژی داده نشود و دولت این برنامه توسعه را تصویب کرده است. 

* مگر سهمیه بندی بنزین را من لغو کردم؟

وزیر نفت در مورد سهمیه‌بندی بنزین که علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرده بود که 150 هزار میلیارد تومان به دلیل لغو سهمیه‌بندی بنزین خسارت دیدیم،‌گفت: مگر سهمیه‌بندی بنزین را من لغو کردم؟ سهمیه‌بندی بنزین تصمیم دولت بوده و مجلس نیز در زمان خودش هیچ مخالفتی با آن نکرد.

زنگنه توضیح داد: تصویب سهمیه‌ بندی بنزین در سال 1394 تک نرخی شد و هیچ کسی هم به این اعتراض نکرد. حالا از من بعد از 5-6 سال می‌پرسند چرا این مصوبه در دولت تصویب شده است. افزایش مصرف هم ناشی از آن نبوده است.

وزیر نفت  بار دیگر خواستار تشکیل کارگروه نفتی دولت و مجلس برای بررسی تخصصی مسائل این حوزه شد.

* موافقت با تشکیل کارگروه مشترک مجلس و وزارت نفت

بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به پیشنهادات نمایندگان با تایید پیشنهاد علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش های مجلس مبنی بر اینکه تشکیل کارگروهی متشکل از نمایندگان کمیسیون انرژی و نمایندگان وزیر نفت و مرکز پژوهش‌ها است، گفت: بنده پیشنهاد آخر آقای زاکانی را قبول دارم.

وی افزود: در این جلسه با انبوهی از انتقادات و پیشنهادات مواجه شدم که در نمی توان در مدت زمان کوتاه پاسخگو باشم، بنابراین از رئیس مجلس و هیات رئیسه می خواهم تا ترتیبی دهند با محوریت کمیسیون انرژی در یک بازه زمانی مشخص در این راستا 4 سندی که ارائه شد را مورد بررسی قرار دهم.

* مجوزهای متانول مربوط به گذشته بود

زنگنه تصریح کرد: در بحث متانول عمده مجوزهای آن قبلا داده شده بود و ما نمی توانستیم آنها را باطل کنیم، چرا که افراد صاحب حق شده بودند و فقط گفتیم از آنها حمایت نمی‌کنیم، به این معنا که نمی‌توانند در اولویت دریافت وام از صندوق توسعه ملی قرار گیرند و اگر می‌خواهند تولید را ادامه دهند، چرا که در غیر این صورت قیمت متانول افت می کند.

وزیر نفت یادآور شد: طرح هایی که درحوزه پتروشیمی داریم، به این نکته اشاره دارد که متانول می تواند به پروپیلن تبدیل شود، چرا که در این صورت به مخزن طلا دست یافته ایم که در پی آن طیف وسیعی از اشتغال و مصنوعات ایجاد می شود.

وی افزود:در عسلویه حدود 4 تا 4.5 میلیون متانول تولید شود که هر سه تن متانول به یک تن پروپلین تبدیل می شود و انتخاب این منطقه هم به این دلیل بود که در کنار آب قرار داشت و بعد از آن این میزان تولیدات را با خط لوله تا مرکز ببریم، سپس بخشی از آن در حوالی شیراز به محصولات دیگر تبدیل شود که بزرگترین منطقه برای اتصال به شبکه اتوبان های شاه راه اصلی کشور و خط آهن است و بعد از آن تولیدات به جاهای دیگر برود.

وی افزود: طرح دیگر وزارت نفت این بود که در بندر امیرآباد تولیدات انجام شود و 400 هزار تن پروپیلن به دامغان و خط آهن منتقل شود که از این طریق خراسان و شهر تهران را پوشش دهد.

* اسناد مربوط به مباحث فاز 11 پاس جنوبی را ارائه دهید

زنگنه یادآور شد: در مورد مباحث مطرح شده پیرامون فاز 11 پارس جنوبی اسناد را ارائه دهید، چرا که وزارت نفت تنها امضا کننده نبوده و تمام ارکان نظام در این خصوص رضایت داشتند و امضا کردند و من همه این امضاها را دارم، ضمن اینکه همین الان پتروپارس فاز 11 را جلو می برد، اما به 0.2 میلیارد دلار پول نیاز دارد و اجرای فاز اول فرزاد نیز به 2.2 میلیارد دلار پور نیاز دارد. از سوی دیگر در قانون برنامه ششم توسعه آمده که 200 میلیارد دلار باید در صنعت نفت خرج شود که 110 میلیارد از منابع مختلف و 80 میلیارد دلار از منابع خارجی تامین می شود.

* به تکنولوژی توتال نیاز داشتیم

وزیر نفت تصریح کرد: در مورد قرارداد با توتال ما به تکنولوژی آنها نیاز داشتیم، ضمن اینکه موضوع فشارافزایی که یکی از نمایندگان به آن اشاره کرد، با افت تولید در پارس جنوبی مواجه می شود و در سال های آینده مشکل ایجاد می کند، ضمن اینکه ما در سند تراز مصرف و تولید گاز آوردیم هر فاز پارس جنوبی به 1 میلیارد دلار برای جلوگیری از افت تولید نیاز دارد. از سوی دیگر نکته ای که باید درخصوص انعقاد قرارداد با توتال فرانسه به آن اشاره کنم این است که چینی ها هم از تکنولوژی مورد نیاز در این بخش برخوردار نبودند، علاوه بر آن نه تنها توتال بلکه چینی ها هم به دلیل تحریم حاضر نشدند برای فعالیت در این بخش همکاری کنند.
وی در ادامه به این نکته اشاره کرد که وزارت نفت فاز اول این پروژه را انجام داده و برای فاز 2 فشارافزایی نیز به دنبال راهکار است.

زنگنه با اشاره به وضعیت حقوق و دستمزد که یکی از نمایندگان به آن اشاره کرده بود، خاطرنشان کرد: ما هم قبول داریم که در این زمینه مشکل داریم، ضمن اینکه در تمام مصوبات به تمام شرکت های مشمول اشاره می شود. از سوی دیگر در مورد تقویت پژوهشگاه ها و اذهان نخبگان، من اختیار فرماندهی وزارتخانه های کشور و نیرو را ندارم، از سوی دیگر موضوع مسئولیت اجتماعی نفت اصطلاحی بود که این وزارتخانه اولین بار بدان اشاره کرد و کارهای مثبتی در این زمینه انجام داد، اما همچنان با مشکل منابع مواجهیم.

* اکنون زمان همدلی است

زنگنه در خصوص صادرات گاز به همسایگان گفت: در این زمینه نظراتی داریم و مشکلاتی نیز وجود دارد که با کمک یکدیگر باید آن ها را رفع کنیم، اکنون زمان همدلی است تا کارها پیش برود.

* این بار به ترکمنستان امتیاز ندادیم؛ نباید در داخل تنبیه شویم

وزیر نفت در خصوص مسئله ترکمنستان بیان کرد: از آنجائیکه ترکمنستان گاز ایران را قطع کرده در مقابل آن ها ایستاده ایم، این کشور 4 بار در گذشته این اقدام را انجام داده بود و هربار امتیازاتی از ما گرفته بود اما این بار گفتیم امتیازی نمی دهیم و آن ها به داوری رفتند که البته دستاوردی برای آن ها نداشت به دلیل این مقاومت، ما نباید تنبیه شویم بلکه باید تحسین شویم.

وی افزود: در بخش گاز فلر کار مهمی کردیم و بقیه آن را نیز گفته ام که در چه زمانی به نتیجه می رسد.

* یارانه، بهینه سازی مصرف سوخت را نابود کرد


زنگنه در خصوص بهینه سازی مصرف سوخت ادامه داد: چیزی که بهینه سازی مصرف سوخت و ماده 12 قانون را نابود کرد تبصره 14 بود که تمام منابع را خرج یارانه کرد و مقدار کمی برای بهینه سازی باقی گذاشت که آن هم تخصیص داده نمی شود.

وزیر نفت با بیان اینکه اشاره حسین زاده عضو کمیسیون انرژی به مسئله فشار افزایی پارس جنوبی درست است، گفت: اما در مسئله صادرات گاز به عمان تمام اختیارات برای احداث خط لوله در آب های عمیق را به قرارگاه دادیم اما عمق آب در آن منطقه بالای هزار متر است و فعلا این توانایی را نداریم حتی روس ها نیز چنین توانایی را ندارند و تنها دو شرکت می توانند این کار را انجام دهند.

* پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می‌کنیم

وی با بیان اینکه پنجره واحد نفتی برای تهاتر را پیگیری می کنم، افزود: اصل در این است که CNG سوخت اصلی باشد. در مورد LPG که کپسول گاز مردم است در بعضی جاها به مردم ظلم می شود و تدابیری اندیشیده شده تا هر ماه 4 کپسول به مردم داده شود.

زنگنه گفت: برخی دوستان برای گازوئیل کشاورزی ابراز نگرانی می کنند و من نیز با آن ها هم داستان هستم، قرار است ابلاغیه ای را تهیه کنیم تا در صورت بروز اختلاف میان وزارت جهاد کشاورزی و نفت هرچه استاندار و فرماندار گفتند اقدام شود زیرا باید رضایت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سوخت جلب شود.

وی افزود: جاسک باید هاب انرژی شود و ستاد اجرایی یک پالایشگاه را در جاسک احداث می کند.

زنگنه گفت: تامین خوراک پالایشگاه برای ما اولویت است و هرکسی که از ما نفت خام و یا میعانات می خواهد حاضریم با وی قرارداد مستقیم ببندیم و هم در بورس عرضه کنیم.

وزیر نفت ادامه داد: سوال شد که ما در وزارت نفت به بورس انرژی اعتقاد داریم یا خیر؟ که باید در پاسخ بگویم براساس گزارش رئیس بورس انرژی، امسال 7 میلیون تن در مدت 5 ماه فرآورده در بورس انرژی فروخته شده است. این آمار به این معنی است که ما به بورس انرژی و حتی نفت خام اعتقاد داریم.
https://naftonline.ir/news/21713/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
رسول
آقای زنگنه تعداد زیادی از نمایندگان این دوره مجلس دوره ی اول نمایندگیشونه.
استخدام رسمی وزارت نفت بشن دیگه به مجلس نمیارمت که ازت سوال کنن.
استخدام رسمی شون کن تا مانند دوره های قبل راحت باشی
قیمت نفت
قیمت سکه
قیمت ارز
پيشخوان جرايد
تازه ترين نظرات
0