تاریخ انتشاردوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۸
قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی و قرارداد احداث کارخانه فرآورش مرکزی (CTEP)، میان شرکت مهندسی و توسعه نفت و شرکت پتروپارس امضا شد.
مراسم امضا یک قرارداد | نفت آنلاین
مراسم امضا یک قرارداد | نفت آنلاین
 به گزارش نفت آنلاین ، قرارداد تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی با هدف افزایش ظرفیت تولید روزانه میدان به ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام طی ۳۰ ماه و در سقف مبلغ قراردادی به ارزش ۹۶۱ میلیون دلار و ۱۱۸۳ میلیارد تومان، صبح امروز (دوشنبه، ۳۰ تیر) با حضور وزیر نفت، میان تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و حمیدرضا مسعودی، مدیرعامل پتروپارس به‌عنوان پیمانکار عمومی (GC) طرح امضا شد.

شرح کار این قرارداد شامل حفاری ۳۵ حلقه چاه، نصب ۵۰ عدد پمپ درون‌چاهی (ESP)، تکمیل هشت عدد چندراهه، تکمیل دو مجتمع تفکیک میانی، احداث ۳۲۸ کیلومتر خط لوله جریانی، ۴۵ کیلومتر خط لوله ارتباطی و ۶۵ کیلومتر خط لوله ارسال گاز و نفت خام از واحد فرآورش و بهره‌برداری مرکزی به تلمبه‌خانه غرب کارون و ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ است.

دو طرف همچنین قرارداد حدود ۳۰۰ میلیون دلاری احداث کارخانه فرآورش مرکزی (با ظرفیت فرآورش روزانه ۳۲۰ هزار بشکه) را امضا کردند؛ این واحد بزرگ‌ترین واحد فرآورشی نفت و گاز کشور است که مقرر شده طی مدت ۳۰ ماه ساخته ‌شود.

واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی غرب کارون و واحد فرآورش سیار، ظرفیت‌های فعلی برای فرآورش نفت آزادگان به شمار می‌روند که با توجه به برنامه‌ریزی انجام‌شده برای افزایش ظرفیت تولید این میدان نفتی، واحد فرآورش (CTEP) تکمیل خواهد شد تا در آینده نیز روند فرآورش نفت میدان بدون خلل ادامه یابد.

به این ترتیب، ارزش مجموع قراردادهایی که امروز میان متن و پتروپارس امضا شد ۱۲۶۱ میلیون دلار و ۱۱۸۳ میلیارد تومان است و با تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی و تکمیل هم‌زمان واحد فرآورش مرکزی، در این مرحله توسعه میدان با حفاری ۲۰۶ حلقه چاه با ظرفیت تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام و ۲۰۰ میلیون فوت مکعب گاز به پایان خواهد رسید.
 
براساس این گزارش، توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی که در منطقه غرب کارون، در مجاورت مرز عراق و در حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز واقع شده است، از سال ۹۳ و پس از آنکه شرکت ملی نفت ایران، پیمانکار چینی این میدان را در واکنش به بی‌عملی و تعلل‌های فراوان خلع ید کرد شتاب گرفت، به‌طوری‌ که امروز ظرفیت تولید روزانه نفت این میدان مشترک به حدود ۱۴۰ هزار بشکه رسیده است؛ ظرفیتی که در سال ۹۲ از ۴۵ هزار بشکه تجاوز نمی‌کرد. در تشریح فعالیت‌های انجام‌شده در توسعه آزادگان جنوبی تاکنون می‌توان به حفاری ۱۷۱ حلقه چاه و احداث ‌دو مجموعه تفکیک‌گر، ۲۵۷ کیلومتر خط لوله جریانی، ۹۰ کیلومتر خط لوله انتقال و ۲۳ کیلومتر خط لوله ارتباطی اشاره کرد.

افزون بر اتکا به توان و تخصص داخلی و افزایش ظرفیت تولید، دستاوردهایی مانند اجرای پروژه استقرار واحد فرآورش سیار (Skid Mounted) ۵۰ هزار بشکه‌ای در شرایط سخت تحریم، توجه به الزامات زیست‌محیطی (ظرفیت‌سازی تولید هم‌زمان با آبگیری حداکثری هورالعظیم) و توجه به توسعه فناورانه و همکاری صنعت و دانشگاه (همکاری با انستیتو نفت دانشگاه تهران و ثبت نتایج امیدوارکننده در مسیر افزایش ضریب بازیافت) را می‌توان از دیگر اقدام‌ها و رویکردهای اتخاذشده در این میدان در سال‌های اخیر به شمار آورد.

توضیحات وزیر نفت در خصوص امضای این قرارداد

بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۳۰ تیرماه) در آیین امضای قرارداد تکمیل میدان آزادگان جنوبی اظهار کرد: من خدمتگزار ملت ایران هستم. من در این خاک به دنیا آمدم، پدرانم در این خاک به دنیا آمدند و در این خاک دفن شدند، امیدوارم خودم در این خاک با عزت دفن شوم.

وی با بیان اینکه آنچه برایم مهم است فقط و فقط سربلندی و بزرگی ملت ایران است و تلاش برای اینکه در این شرایط سخت بتوانیم کاری کنیم که کمتر به مردم فشار وارد شود، تصریح کرد: وظیفه‌ ما این است در این شرایط سخت، تحت سخت‌ترین فشارها عمل کنیم و کوتاه نیایم.

وزیر نفت به امضای قرارداد میدان مشترک آزادگان اشاره کرد و با بیان اینکه افزایش بازیافت نفت در این میدان فوق‌العاده مهم و حیاتی است، تصریح کرد: این قرارداد با یکی از نمادهای فناوری ملی یعنی شرکت پتروپارس امضا می‌شود.

وی با بیان اینکه محدوده غرب کارون (سوسنگرد، دشت آزادگان، هویزه، شط علی، هورالعظیم) میدان رزم برادران و فرزندان بزرگ ملت ایران بود و خاطره انگیز است، افزود: وقتی در سال ۶۲ پل موقت شناور برای تلاقی با جزایر مجنون احداث می‌شد، بنده وزیر جهاد بودم. خون‌های پاک فرزندان این کشور در این زمین برای حفظ شرف، استقلال، سربلندی و آزادی ملت ریخته شد. آن زمان فکر نمی‌کردم این منطقه مهم‌ترین میدان فعالیت برای توسعه نفت باشد.

زنگنه تصریح کرد: اکنون ما جا پای شهدا قدم می‌گذاریم. اینکه گفتند در این منطقه با وضو قدم بگذارید حرف قابل تأملی است. جای جای اینجا خون شهیدان ریخته شده است و حاکمیت امروز در نقطه مرزی برکت این خون‌هاست، با اقتدار کارمان را انجام می‌دهیم.

 
https://naftonline.ir/news/21430/
منبع : وزارت نفت
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
حمید گریزی
آقای زنگنه
اگر این چنین به شهدا افتخار میکنی . و جا در پای آنها می گزاری .
الان من عمومی بنده شهیداست مدرک مهندسی مکانیک دارم . وضعیتم هم متاهل دارای 3فرزند هستم اهل دشت آزادگان بومی هستم و
بیکارم . لا اقل میگفتی اولویت کار با جوانان بومی منطقه است . یا خانواده شهدا است 30/تیر /1399
تازه ترين نظرات
0