تاریخ انتشارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۴
در روزهایی که دستورات و ابلاغیه‌های بدون ضمانت اجرای وزارت نفت برای حمایت از نیروهای پیمانکاری صادر می‌شود لازم است که رسانه‌ها صدای این کارگران برای حل مشکلات آنها و به خط کردن نهادهای مسئول برای نظارت بر عملکرد شرکت‌های پیمانکار باشند.
کارکنان پیمانکاری نفت | نفت آنلاین
کارکنان پیمانکاری نفت | نفت آنلاین
در روزهایی که دستورات و ابلاغیه‌های بدون ضمانت اجرای وزارت نفت برای حمایت از نیروهای پیمانکاری صادر می‌شود لازم است که رسانه‌ها صدای این کارگران برای حل مشکلات آنها و به خط کردن نهادهای مسئول برای نظارت بر عملکرد شرکت‌های پیمانکار باشند.

در این راستا تعدادی از کارگران شرکت‌های پیمانکاری صنعت نفت کشور  به شرح بدرفتاری و تضییع حقوق کارگران توسط شرکت‌های پیمانکار پرداخته‌اند.

کارگر شماره 1 - سلام. ما با یک شرکت پیمانکاری در آبادان کار می‌کنیم. این شرکت پایه سنوات را در حقوق کارگرها پرداخت نمی‌کند و همچنین پول غذا را کمتر از حد معمول در نظر می‌گیرد. همیشه با شرکت درباره تعیین میزان پایه حقوق درگیری داریم. الان چند روز از ماه جدید میگذرد ولی هنوز حقوق ماه قبل‌مان را پرداخت نکرده‌ایم. همچنین شرکت فقط حق بیمه ماه فروردین را به بیمه پرداخت کرده است.

کارگر شماره 2 - سلام. من در شرکت نفت فلات قاره کار می‌کنم و نیروی پیمانکاری یک شرکت ثبت شده در تهران بودم. قرارداد ما با این شرکت دی‌ماه سال گذشته تمام شده است ولی هنوز با نیروها تسویه حساب نکرده است. از این شرکت شکایت هم کردیم اما دستمان به جایی نمی‌رسد. خواهش می‌کنم اگر ارتباطی با وزارت نفت دارید پیگیری کنید تا چنین کسانی نتوانند به این راحتی حق کارگر را پایمال کنند.

کارگر شماره  3 - با سلام. به اطلاع میرساند که یک شرکت پیمانکاری استان فارس در شرکت نفت و گاز زاگرس جنوبی حقوق خرداد ماه را پرداخت نمی‌کند و اصرار دارد که ابتدا باید نفت مرکزی به حساب این شرکت پول واریز کند تا حقوق ما را هم بدهد. اما این شرکت تا 3 ماه جلوتر منابع مالی را قبلا دریافت کرده است و معلوم نیست چرا به ما کارگران فشار می‌آورد. درباره پاداش بهره‌وری هم که نفت مرکزی این شرکت پیمانکاری را موظف به پرداخت کرده است اما از این کار سرباز می‌زند، اصلا هم جوابگو نیستند.

کارگر شماره 4 - با سلام. ما از نیروهای تاسیسات پیمانکاری سازمان منطقه ویژه عسلویه هستیم خواهش میکنم صدای ما را به گوش مسئولان برسانید. اصلا حقوق کارگر رعایت نمی‌شود. ۱-حقوق فروردین ماه بر اساس سال ۹۸ پرداخت شده و تا کنون هم مابه‌التفاوتش پرداخت نشده است. ۲-با توجه به گذشت بیش از ۳ ماه از سال ۹۹ هنوز پاداش بهره وری سه ماهه آخر سال ۹۸ به بهانه بالا زدن برآورد در پیمان پرداخت نشده است؛ در صورتی که نیروهای رسمی و قرارداد مستقیم‌ خیلی وقت است که دریافت کرده‌اند. ۳-با توجه به دستور وزارت نفت و حتی مدیر عامل سازمان منطقه ویژه، حقوق‌ها به موقع و یکجا با سایر همکاران نفتی پرداخت نمی‌شود.

کارگر شماره 5 سلام. یکی از شرکت‌های پیمانکاری در استان کردستان شهرستان قروه، امسال طرح طبقه‌بندی مشاغل را اجرا نکرده است. با توجه به فیش‌های حقوقی سایر شرکت‌ها، این شرکت حقوق را هم کم پرداخت می‌کند و هم دیر پرداخت میکند. حق شیفت و پول غذا و پول ایاب و ذهاب و جمعه کاری و پول لباس را هم یکسال است دریافت نکرده‌ایم. حق بیمه ما را هم پرداخت نمی‌کند. با توجه به بی‌اطلاعی اداره کار و بی‌لیاقتی مسولین اداره گاز شهر و استان این شرکت دارد در حق ما ظلم میکند.

کارگر شماره 6 - باسلام. ما نیروهای پیمانکاری یک شرکت پیمانکاری در خوزستان در واحد تعمیرات خودرهای سنگین و نیمه‌سنگین ترابری شرکت نفت اهواز هستیم و چندین ماه است حقوق‌مان با تاًخیر 2 یا 3 هفته‌ای پرداخت می‌شود و ماه قبل با 27 روز تاخیر واریز شده و از آبان 98 طبق قراداد جدیدی که بسته شده هیچگونه البسه و پوتین و الخ به ما داده نمی‌شود. از اسفندماه هم که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است، برای دریافت ماسک و دستکش خیلی پیگیری کردیم اما دریغ از یک بار کمک.
کلا هر زمان با پیمانکار درباره کم بودن حقو‌ق‌مان تماس می‌گیریم می‌گویند در مناقصه اشتباها هزینه را کم اعلام کردند و الان پولی برای پرداخت به ما ندارند.  آیا ما مقصر هستیم که ایشان و حسابدارشان درست محاسبه نکرده‌اند.   به هرکسی هم که فکر کنید تماس گرفتیم و برای حل مشکلاتمان پیگیر شدیم ولی به هیچ نتیجه‌ای نرسیدیم. الان 9 روز  از ماه تیر گذشته و میگویند پول نداریم که به کارگرها پرداخت کنیم و از پاداش هم خبری نیست.

کارگر شماره 7 - با سلام. ما در یک شرکت پیمانکاری در گیلان کار می‌کنیم. بنده از گازبانان استان گیلان هستم. این شرکت در بدعهدی و پرداخت با تاخیر مطالبات و تهیه لوازم و لباس‌های نامرغوب در گاز گیلان شناخته شده است، اما در مناقصه مشخص نیست به چه ترتیبی پیروز می‌شود اما کارنامه بد این شرکت با یک پرس‌وجوی ساده در گاز گیلان مشخص می‌شود.

کارگر شماره 8 - با سلام خدمت شما. ما جمعی از نیروهای تعمیرات نت یک شرکت پیمانکاری هستیم که این شرکت پیمانکار شرکت ملی حفاری ایران است. متاسفانه چند سالی است پیمانکاری داریم که هیچ تعهدی نسبت به قراردادش ندارد. نزدیک به سه سال است نه لباس گرفتیم نه کفش و این‌ها را از جیب خودمان پرداخت می‌کنیم. بعضی از مسئولین این شرکت هم پشت پیمانکار هستند. صدای کارگران زحمت کش صنعت حفاری به جایی نمیرسد و کسی هم دلسوزشان نیست. چرا حقوق ما مثل نیروهای قراردادی و رسمی نباید به موقع پرداخت شود؟ پس عدالت چه می‌شود. من از شما بزرگواران و دلسوزان این رسانه خواهش می‌کنم صدای ما کارگران پیمانکاری را به گوش مسؤلان بالادست برسانید.

کارگر شماره 9سلام. پرسنل امور ورزش مناطق نفت‌خیز جنوب در یک شرکت پیمانکاری خوزستان، متاسفانه در یک سال و نیم گذشته حقوق خود را با تاخیر فراوان دریافت میکنند و عجیب‌تر اینکه حق بیمه ما نیز با تاخیر پرداخت می‌شود. ما تاکنون دو نامه به رییس امور ورزش، یک نامه به مدیر منابع انسانی(آقای بارانی) و یک نامه هم به اداره بازرسی نوشتیم که متاسفانه تا کنون نتیجه‌ای نگرفتیم. این شرکت یکی از پیمانکاران بد حساب شرکت نفت است.

کارگر شماره 10 - سلام خسته نباشید. ما کارکنان یک شرکت پیمانکاری در رفسنجان هستیم که این شرکت پیمانکار شرکت گاز استان کردستان ناحیه سقز است. متأسفانه از مهرماه سال گذشته با سر کار آمدن این پیمانکار اوضاع کاری و حقوقی‌مان به شدت افتضاح شده است. این پیمانکار هیچ وقت سر وقت حقوق‌ها را واریز نمیکند و اگر خیلی شاهکار کنند حقوق‌ها تا دهم تا چهاردهم ماه واریز می‌شود. اصلا معلوم نیست این شرکت به کجا وصل است. دریغ از یک جریمه و توبیخ توسط کارفرما (شرکت گاز). این پیمانکار هر طور دوست دارد به حقوق ما تعرض می‌کند و هر ماه به بهانه‌های واهی نفرات را تعدیل میکند.

کارگر شماره 11 - سلام وقت بخیر. یک شرکت پیمانکاری در جزیره سیری (پالایشگاه NGL) همیشه پرداخت حقوق را تا بعد از ۱۲ هر ماه به تعویق می‌اندازد. ماه قبلی ۲۱ ام حقوق گرفتیم این ماه هم هنوز حقوقی دریافت نکرده‌ایم. لطفا پیگیری کنید تا مشکل ما حل شود. وضعیت حقوق بنده و همکاران با توجه به سوابق کاری و مدارک تحصیلی اصلا جالب نیست.

اسامی شرکت‌های متخلف پیمانکار  محفوظ است و این شرکت‌ها توسط یکی از خبرگزاری های معتبر کشور ( فارس) به معاونت منابع انسانی وزارت نفت و شرکت‌های تابعه معرفی شده‌اند.

روند پیگیری وزارت نفت و شرکت‌های تابعه برای حل مشکل نیروهای پیمانکاری شرکت‌های پیمانکار در گزارش‌های بعدی منتشر خواهد شد.
https://naftonline.ir/news/21338/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما