تاریخ انتشارسه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵
نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: متأسفانه حجم زیادی از گازهای خروجی از چاه‌های نفت و گاز در هر سال با اهمال وزارت نفت می‌سوزد در حالی که فرآوری این گازها می‌تواند درآمد خوبی برای کشورمان به دست آورد.
سوختن گاز فلر | نفت آنلاین
سوختن گاز فلر | نفت آنلاین
به گزارش نفت آنلاین ، حجت‌الاسلام موسی احمدی نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره عدم اهتمام وزارت نفت در جلوگیری از سوختن گاز فلر در تاسیسات نفتی اظهار داشت: ‌دولت باید اهتمام جدی در مورد مردم منطقه عسلویه و حق و حقوق پروژه‌های مختلف آن داشته باشد ضمن اینکه وزارت نفت هم باید درباره مهار گاز فلر اقدامات لازم را انجام دهد، همچنین باید برای پیشگیری از سوختن گاز‌های استحصال شده از چاه‌های نفت و گاز اقدام لازم را داشته باشد.

** دانش بنیان‌ها می‌توانند گاز فلر را فرآوری کنند

وی گفت: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در سال 90 تأکید کردند که اجازه سوختن این گازها را ندهید و حتی رئیس‌جمهور هم در بازدید سال 97 از منطقه پارس‌جنوبی بر این موضوع تأکید کردند که نباید گازهای میعانات سوخته شود.

وی با بیان اینکه برخی شرکت‌ها هم آمادگی لازم را برای پذیرفتن پروژه جهت عملیاتی کردن گازهای استحصال شده از چاه‌های نفت و گاز را داشته‌اند.

نایب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس  با بیان اینکه یکی از برنامه‌های کمیسیون انرژی مجلس یازدهم آن است که گازهای فلر توسط شرکت‌های توانمند ایرانی و دانش بنیان‌ها مهار شود که این کار می‌تواند ضمن پیشگیری از آلودگی هوا درآمدزایی خوبی برای کشورمان داشته باشد.

** عدم ایفای وظیفه دولت در مورد گاز فلر در برنامه ششم توسعه

حجت‌الاسلام احمدی خاطرنشان کرد: متأسفانه حجم زیادی از گازهای خروجی از چاه‌های نفت و گاز در هر سال می‌سوزد در حالی که فرآوری این گازها می‌تواند درآمد خوبی برای کشورمان به دست آورد.

وی خاطرنشان کرد:‌ طبق قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف بوده است که اقدامات لازم را جهت ممانعت از سوختن گاز فلر انجام دهد.

نایب رئیس اول کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه مبالغ سنگینی در طول هر سال از محل سوختن گازهای فلر متضرر می‌شویم، گفت: در حالی که من خاطرم است حتی در مجلس نهم هم برخی شرکت‌های فعال ایرانی در این زمینه اعلام آمادگی کرده بودند تا این پروژه را عملیاتی کنند ولی این موضوع نیازمند ورود صادقانه وزارت نفت است.

** کمیسیون انرژی مجلس مانع از سوختن گازهای فلر خواهد شد

حجت‌الاسلام احمدی با بیان اینکه یکی از دستورات مهم کمیسیون انرژی مجلس بررسی عدم سوختن گازهای فلر است و به همین دلیل از مسؤولین ذی‌ربط و به ویژه وزارت نفت می‌خواهیم توضیح دهد که چرا اقدامات لازم را برای عدم سوختن این گازها انجام نداده است.

وی گفت: کارهای بسیاری جزئی برای این کار انجام شده است در حالی که می‌توانستیم بر حجم کارهای خود در این زمینه بیفزاییم.
https://www.naftonline.ir/vdcbw5b5.rhb89piuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما