کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

سود بالای چین از سقوط قیمت نفت

15 فروردين 1399 ساعت 12:03

چین از سقوط ۶۰ درصدی قیمت نفت در سال جاری میلادی بهره می‌برد و این بشکه های ارزان را برای پر کردن ذخایر استراتژیک خود خریداری می‌کند.


به گزارش نفت آنلاین به نقل از بلومبرگ، به دنبال کاهش شدید قیمت نفت، چین قصد دارد خرید نفت را برای پر کردن ذخایر استراتژیک خود آغاز کند.

 بزرگترین وارد کننده نفت دنیا از سقوط 60 درصدی قیمت نفت در سال جاری میلادی بهره می‌برد و این بشکه های ارزان را برای پر کردن ذخایر خود خریداری می‌کند. ذخایر استراتژیک چین در بازار نفت در هاله ای از ابهام قرار دارد چون دولت این کشور تمایلی به انتشار اطلاعات در مورد نوع، اندازه و کاربرد آن ندارد.

 پکن از آژانس‌های دولتی خواسته به سرعت پر کردن ذخایر را هماهنگ کنند. علاوه بر ذخایر دولتی، احتمالاً چین از شرکت های خصوصی هم می‌خواهد ذخایر خود را پر کنند.

 هدف اولیه، نگه داشتن ذخایر دولتی برابر با 90 روز واردات خالص است که در آخر با احتساب ذخایر تجاری، تا 180 روز افزایش می یابد.

90 روز واردات خالص نفت خام برابر با حدود 900 میلیون بشکه است.

در حالی که اندازه فعلی ذخایر دولتی چین مشخص نیست و پکن از روشهای متفاوتی برای محاسبه واردات خالص استفاده می‌کند، ولی تاجران و تحلیلگران نفتی تخمین می زنند چین 80 تا 100 میلیون بشکه نفت طی یک سال خریداری کند.

 قیمت نفت خام برنت 13 درصد افزایش یافته و به 27.88 بشکه در روز رسیده است. اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر حل و فصل اختلافات بین عربستان و روسیه قیمت نفت را افزایش داد.

طبق اطلاعات شرکت مشاوره نفتی SIA انرژی در چین، این کشور تا  31 مارس حدود 996 میلیون بشکه نفت در ذخایر استراتژیک و تجاری خود داشته است. شرکت اوربیتال اینسایت، یک شرکت تحقیقاتی دیگر این رقم را 928 میلیون بشکه تا اول آوریل اعلام کرد.

 سرپرست برنامه ریزی و توسعه وزارت انرژی چین در ماه سپتامبر اعلام کرد این کشور برای حدود 80 روز ذخایر نفتی دارد. شرکت ملی نفت چین در وب سایت خود نوشت دولت چین قصد دارد ظرفیت ذخایر استراتژیک نفتی خود را تا پایان سال جاری میلادی تا 503 میلیون بشکه افزایش دهد که نشان دهنده حداکثر ظرفیت ذخیره این کشور است.

 آمریکا در حال حاضر 635 میلیون بشکه در ذخایر استراتژیک خود نفت دارد.


کد مطلب: 20516

آدرس مطلب :
https://www.naftonline.ir/news/20516/سود-بالای-چین-سقوط-قیمت-نفت

نفت آنلاین
  https://www.naftonline.ir