تاریخ انتشاريکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۷
کارگران فردا تعطیل‌اند/به کار واداشتن اجباری تخلف است
به گزارش نفت آنلاین علیرضا محجوب  با اشاره به اینکه  روز کارگر، تعطیل رسمی برای کارگران است گفت:روز کارگر بر اساس قانون کار، روز تعطیل رسمی برای کارگران محسوب می شود و کارفرمایان حق ندارند در این روز کارگران را وادار به کار کنند.

 وی با اشاره به ماده 63 قانون کار جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر( 11 اردیبهشت)نیز جزء تعطیلات رسمی کارگران به حساب می آید.بنابراین کارگران در این روز مانند جمعه ها، تعطیل هستند و می توانند از تنها روز خود در سال استفاده کنند.

 وی با بیان اینکه طبق قانون کارفرمایی اجازه ندارد کارگر را به اضافه کاری وادار کند گفت: هر چند کارفرمایان و پیمانکاران، این روز را به مثابه ی روز کاری برای کارگران تلقی کرده و آنها را بعضا مجبور به کار می کنند اما قانون کارتأکید بر تعطیل رسمی برای کارگران است.

  محجوب گفت: روز جهانی کارگر بر اساس قوانین قانون کار برای کارگرانی که تابع این قانون هستند روزی تعطیل محسوب می شود که مزد آن نیز مطابق ایام تعطیل سال باید به کارگران پرداخت شود و اگر به هر دلیلی کارخانه ای تعطیل نشود،اولاً باید حضور در کار گارگران با توافق بین کارگران و کارفرما باشد و ثانیاً و مطابق اضافه کاری در روز تعطیل برای کارگران محاسبه شود.

http://naftonline.ir/vdcakwn0149nw.5k4.html


ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

feedback
Iran, Islamic Republic of
بناری
سلام،کاش بفکر معیشت کارگران هم می بودید،الان دوماه است قول پرداخت کمک معیشت به کارگران پایانه های جزیره خارک را داده اند ولی هنوز پرداخت نشده خواهش می کنیم پیگیری کنید
feedback
Iran, Islamic Republic of
نرگس
سلام
ما که هم سر کار بودیم، هم اضافه کاری داشتیم... در ضمن هیچ توافقی هم بین ما کارگران قرارداد مدت موقت با کارفرما نبود.
فعلا یکی پیدا بشه و تکلیف ما رو معلوم کنه.