تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۰۲:۰۴
قانون کار و کارکنان قراردادی و پیمانکاری نفت

14 نکته طلایی و مهم در مورد مرخصی استحقاقی کارکنان غیررسمی نفت

قوانین کارکنان قراردادی و پیمانکاری نفت بر اساس قانون کار است و بر این اساس قوانین مرخصی آنان نیز از این موضوع پیروی می کند.
کارکنان غیررسمی صنعت نفت و قانون کار | نفت آنلاین
کارکنان غیررسمی صنعت نفت و قانون کار | نفت آنلاین
به گزارش نفت آنلاین قوانین کارکنان قراردادی و پیمانکاری نفت بر اساس قانون کار است (غیر از عیدی پایان سال نیروهای قراردادی که بصورت کارمند پرداخت می شود) و بر این اساس قوانین مرخصی آنان نیز از این موضوع پیروی می کند.

برخی از کارکنان غیررسمی نفت ، بالاخص نیروهای پیمانکاری بارها با ارسال پیام به نفت آنلاین خواستار انتشار دقیق قوانین مربوط به مرخصی استحقاقی در قانون کار شدند .

این کارکنان می گویند برخی از مسئولین در شرکت های زیر مجموعه نفت در خصوص مرخصی استحقاقی قانون را رعایت نمی کنند.

بر این اساس نفت آنلاین با توجه به خواسته کارکنان غیر رسمی نفت در این خصوص و پیگیری از منابع مرتبط معتبر قانون کار قوانین مرخصی استحلاجی را به شرح ذیل به اطلاع می رساند:

1- روز جمعه، روز تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از مزد است. (ماده 62)

2- کارگران علاوه بر تمام تعطیلات رسمی کشور، یک روز دیگر هم تعطیلند و آن تعطیلی ۱۱ اردیبهشت، روز کارگر است که کارفرمایان نباید در این روز کارگران را به خدمت بگیرند یا وادار به کار کنند. ضمن آنکه حقوق و دستمزد و اضافه کار روز تعطیل کارگر باید محاسبه شود. (ماده 63)

3-مرخصی استحقاقی ۲۶ روز در سال است که با احتساب ۴ روز جمعه ۳۰ روز می‌شود. (ماده ۶۴)

4- برای کار کمتر از یکسال مرخصی به نسبت مدت کار محاسبه می‌شود. (ماده ۶۴)

5- کارگر تنها می‌تواند ۹ روز از مرخصی سالانه خود را ذخیره نماید. (ماده ۶۶)

6- در صورت تنظیم مرخصی کارگران (سه ماه آخر هر سال برای سال بعد با تایید شورای اسلامی کار) در روزهای سال امکان جابجایی مرخصی بین خود کارگران وجود دارد. (ماده ۶۹)

7- در صورت عدم توافق کارگر و کارفرما در مورد زمان مرخصی کارگر، نظر اداره کار و امور اجتماعی محل لازم الاجراست. (ماده ۶۹)

8- در صورت بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی، تعطیلی کارگاه یا فوت کارگر، مطالبات بابت مرخصی استفاده نشده به کارگر یا ورثه پرداخت می‌شود. (ماده ۷۱)

9-در صورت استعفا و ترک کار، مطالبات بابت مرخصی‌های باقیمانده به کارگر تعلق نمی‌گیرد.

10-نحوه استفاده از مرخصی بدون حقوق کارگران و مدت آن و شرایط برگشت آن‌ها به کار پس از استفاده از مرخصی با توافق کتبی کارگر یا نماینده قانونی او و کارفرما تعیین می‌‌شود. (ماده ۷۲)

11-کارگران کارمزد برای روزهای جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی، استحقاق دریافت مزد بر اساس میانگین کارمزد در روزهای کارکرد آخرین ماه را دارند. (ماده ۳۴)

12-کارگران کارمزد برای روز‌های جمعه و تعطیلات رسمی و مرخصی، استحقاق دریافت مزد را دارند و مأخذ محاسبه میانگین کارمزد آن‌ها در روز‌های کار کرد، آخرین ماه کار آن‌ها است. مبلغ پرداختی هم نباید کمتر از حداقل مزد قانونی باشد. (ماده ۴۳)

13-مرخصی‌های روزهای پنجشنبه، ۴ ساعت در نظر گرفته می‌شود.

14- سایر روزهای تعطیل جزء ایام مرخصی محسوب نخواهد شد. (ماده ۶۴ قانون کار)

با توجه به پیگیری نفت آنلاین ، این 14 نکته طلایی ترین نکات در خصوص مرخصی استحقاقی کارکنان نفت تابع قانون کار است که عینا در قانون کار ذکر شده است.

تمامی روسای ادارات زیر مجموعه نفت در این خصوص ملزم به رعایت قانون می باشند.
http://naftonline.ir/vdcbg0b5.rhbgapiuur.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما