تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۸
«بیژن نامدار زنگنه» که برای شرکت در اجلاس سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) در وین به‌سر می‌برد صبح روز پنجشنبه با «محمد سانوسی بارکیندو» دبیر کل این سازمان و «مانوئل کودو» رئیس دوره‌ای اجلاس اوپک دیدار کرد.
حضور وزیر نفت در وین | نفت آنلاین
حضور وزیر نفت در وین | نفت آنلاین
به گزارش نفت آنلاین ؛  این دیدار دقایقی پیش آغاز و انتظار می‌رود طرف‌ها درباره تحولات بازار نفت رایزنی کنند.

بارکیندو دیروز با وزرای نفت عربستان، عراق، کویت و امارات دیدار کرد. این دیدار پس از نزدیک به پنج ساعت به پایان رسید اما مقاماتشرکت کننده بدون گفت وگو باخبرنگاران محل را ترک کردند.

وزیر نفت ایران صبح امروز در راس هیاتی از وزارت نفت وارد شد. او تاکنون با خبرنگاران مصاحبه‌ای انجام نداده است.

وی تنها در حاشیه ملاقات های خود با دبیرکل اوپک و رئیس دوره ای اجلاس این سازمان، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درخصوص موضع ایران درباره کاهش تولید نفت اوپک گفته است که بعد از گفت و گو با همتایانش، در این باره اعلام نظر خواهد کرد.

کشورهای عضو و غیر عضو اوپک (اوپک پلاس) که قبلا درباره کاهش تولید روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه‌ای معادل ۱.۲ درصدتقاضای جهانی نفت خام تا ماه مارس ۲۰۲۰ توافق کرده‌اند امروز و فردا (۱۴ و ۱۵ آذر ماه) در وین ملاقات خواهند کرد تا درباره توقف،ادامه و یا کاهش بیشتر تولید نفت تصمیم‌گیری کنند.

آنها در تلاش هستند تا کاهش بیشتری در تولید نفت خام خود در بازارهای جهانی ترتیب دهند اما روسیه بعنوان عضو کلیدی کشورهایغیر عضو اوپک هنوز با این کاهش‌ها موافقت نکرده است.

«نیل اتکینسن» رئیس بخش نفت در آژانس بین‌المللی انرژی هم پیش‌بینی کرده است که به احتمال زیاد اوپک تصمیم‌گیری درباره تولیدخود را تا زمان روشن‌تر شدن شرایط بازار به تأخیر می‌اندازد.

برخی از گزارش‌های تائید نشده هم از احتمال لغو سقف تولید کشورهای صادرکننده نفت حکایت دارد به گونه ای که مجموع کاهش اوپکو اوپک‌پلاس در سطح ۱.۲ میلیون حفظ شود.

شرکت تحقیقاتی «ریستاد انرژی» پیش‌بینی کرده است که در صورت شکست نشست اوپک و اوپک پلاس در زمینه کاهش میزان تولید درسال۲۰۲۰، ‌بهای نفت به ۴۰ دلار در هر بشکه سقوط می‌کند.

قیمت نفت‌خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) صبح امروز در آستانه برگزاری نشست اوپک به ترتیب ۶۱ دلار و ۱۰ سنت و ۵۶دلار و ۳۷ سنت به ازای هر بشکه معامله شد.
http://naftonline.ir/vdcjyiev.uqehizsffu.html
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما