تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹


تاربال‌های نفتی مهمان دوباره سواحل قشم

بازگشت آلودگی‌های نفتی به سواحل قشم !

پس از گذشت حدود ۲ ماه از آلودگی نفتی سواحل جزیره قشم، دوباره مقدار قابل توجهی از تاربال‌های نفتی بر لب ساحل‌ جزیره قشم خودنمایی می‌کند.
آلودگی نفتی در جزیره قشم | نفت آنلاین
آلودگی نفتی در جزیره قشم | نفت آنلاین
به گزارش نفت آنلاین ؛ ایرنا نوشت :

خبرنگار این خبرگزاری صبح پنجشنبه با خروج از شهر قشم و به فاصله حدود ۲ تا ۵ کیلومتر از شهر قشم، در ساحل دریا با مقدار معتنابهی از تاربال‌ها مواجه شد.

مواد نفتی در دریا بر اثر عوامل جوی و تابش خورشید و تبخیر اجزای سبکتر، تغلیظ شده و حالتی قیر گونه به خود می‌گیرد که جریان باد و امواج، آن‌ها را به صورت توده درآورده و به ساحل می‌راند.
تاربال های نفتی در ساحل قشم

مشاهده تاربال در سواحل، از اولین هشدارهای بروز آلودگی نفتی است و اهمیت گلوله‌های نفتی یا تاربال به سبب همین هشدار دهندگی است.

بنا بر مشاهدات عینی ، این تاربال‌ها به مقدار فراوانی در لب ساحل وجود دارد و از این رو از ذهن دور است که باقی‌مانده تاربال‌های پخش شده در گذشته باشد.
تاربال های نفتی در ساحل قشم

۲۴ شهریورماه سال جاری نیز، خبرگزاری ایرنا گزارشی مبنی بر آلودگی نفتی ساحل قشم منتشر کرد. سه روز بعد از آن(۲۷ شهریورماه) مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم در نشستی با خبرنگاران، اعزام نیرو برای جمع اوری تاربال‌های نفتی را اعلام کرد.

در حالی که علت اصلی آلودگی نفتی در ساحل جزیره قشم از سوی مراجع رسمی اعلام نشد، اکنون بار دیگر وجود تاربال‌ها نفتی سواحل قشم را تخریب و بوم‌سازگان(اکوسیستم) و گردشگران را تهدید می‌کند.

تلاش‌ایرنا برای ارتباط با مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد، رییس اداره محیط زیست و رئیس بنادر و دریانوردی شهرستان قشم ادامه دارد.
لینک کوتاه : http://www.naftonline.ir/news/19282/
منبع : ایرنا
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما