تاریخ انتشارشنبه ۴ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۹
یک کارشناس مامایی گفت: زردی مشکلی است که در یک سوم نوزادان رخ می‌دهد و در بیشتر موارد بدون درمان بهبود می‌یابد و عارضه‌ای بر جای نمی‌گذارد.
درمان زردی نوزاد | نفت آنلاین
درمان زردی نوزاد | نفت آنلاین
به گزارش گروه سلامت نفت آنلاین ؛ فرشته درایتی اظهار کرد: زردی مشکلی است که در یک سوم نوزادان رخ می‌دهد و در بیشتر موارد بدون درمان بهبود می‌یابد و عارضه‌ای بر جای نمی‌گذارد.

وی افزود: گلبول‌های قرمز خون نوزاد، اندکی پس از تولد شروع به تجزیه شدن می‌کنند و این تجزیه موجب ایجاد رنگدانه‌ای به نام بیلی روبین در خون می‌شود.

این کارشناس مامایی بیان کرد: کبد نوزاد، تا حدود یک هفتگی توانایی تجزیه بیلی روبین را ندارد و به علت عدم تکامل ریه و عدم توانایی در جذب و دفع بیلی روبین، این رنگدانه در خون می‌ماند و رنگ پوست را زرد می‌سازد.

درایتی ادامه داد: چنانچه میزان بیلی روبین بالاتر از حد بوده و بدون درمان باقی بماند، بیلی روبین وارد مغز شده و باعث وارد آمدن آسیب‌های جدی به مغز می‌شود.

وی تصریح کرد: حد خطرناک بودن زردی در نوزاد بستگی به سن، وزن، نارس یا به‌موقع دنیا آمدن او دارد که بررسی و درمان‌های اولیه و زود هنگام زردی نوزادان می‌تواند از بروز این عوارض جدی جلوگیری کند.

این کارشناس مامایی یادآور شد: رایج‌ترین درمان، گذاشتن نوزاد زیرچراغ‌های مخصوص(فتوتراپی) است که باعث تغییرساختار مولکول‌های بیلی روبین می‌شود، به گونه‌ای که می‌توانند در ادرار و مدفوع دفع شوند.
لینک کوتاه : http://www.naftonline.ir/news/19142/
منبع : ایسنا

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

وضعیت استخدامی شما در صنعت نفت کدامیک از موارد ذیل است؟
رسمی
پیمانی
قراردادی مدت معین
قراردادی مدت موقت
پیمانکاری
شاغل نفت نیستم