تاریخ انتشاريکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۸
به گزارش نفت آنلاین، پیام معتمد مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی با اعلام این خبر گفت: با همت مثال‌زدنی تیم کارفرما و پیمانکاران این طرح شامل شرکت‌های صدرا، تسکو و پیمانکاران اجرایی توسعه هر دو سکوی اصلی B و اقماری D، پس از اتمام عملیات ساخت و نصب، با راه‌اندازی تمامی سیستم‌های ایمنی F&G و کنترلی و باز کردن اولین چاههای آماده تولید، مشعل این دو سکو در آبهای خلیج فارس روشن شدند.

وی اظهار کرد: به زودی و با آماده شدن خط لوله دریا، ارسال گاز به پالایشگاه خشکی آغاز می‌شود.

مجری طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی با اشاره به روشن شدن همزمان مشعل این عرشه‌ها در سومین روز کاری سکوی ۱۳D و چهارمین روز کاری سکوی ١٣B گفت: با راه‌اندازی کامل این دو سکوی دریایی فاز۱۳ پارس جنوبی، تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش غنی معادل ٢٨ میلیون متر مکعب (یک فاز استاندارد) نیمی از ظرفیت کامل این طرح توسعه‌ای محقق می‌شود.

معتمد از تلاش متخصصان ایرانی در راه‌اندازی همزمان دو سکوی بزرگ گازی این طرح قدردانی کرد و گفت: بی‌شک این رویداد بی‌سابقه، رکوردی ماندگار در صنعت فراساحل برجا می‌گذارد.

وی یادآور شد: دو سکوی گازی موقعیت B و D طرح توسعه فاز ١٣ پیش از این و بطور همزمان جهت نصب در بخش فراساحل این طرح از یارد بوشهر شرکت صنعتی دریایی ایران بارگیری و پس از ارسال به دریا، در بازه‌های مناسب هوایی در موقعیت‌های خود نصب شدند.

به گفته معتمد راه‌اندازی این دو سکو  پیش از موعد تعیین شده، نشان می‌دهد عزم وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در بهره‌برداری از طرح‌های گازی پارس جنوبی و افزایش تولید از این میدان جدی بوده و با حمایت از پیمانکاران، توانمندی متخصصان داخلی را در مراحل ساخت، نصب و راه‌اندازی پروژه‌های بزرگ صنعت نفت و گاز، در حداقل زمان ممکن، افزایش داده است.

شایان ذکر است بخش فراساحل فاز ۱۳ پارس جنوبی متشکل از ۳۸ حلقه چاه دریایی در بخش شمال غربی میدان مشترک پارس جنوبی است که با بهره‌برداری از این دو عرشه، نیمی از تعهدات توسعه ای این طرح محقق خواهد شد.

با ارسال گاز ترش استحصال شده از موقعیت مخزنی دو سکوی فاز ۱۳، از طریق خط لوله ۳۲ اینچی به پالایشگاه خشکی، پس از انجام عملیات فرآورش، محصولات مختلفی چون گاز شیرین، اتان، پروپان،بوتان، میعانات گازی و محصول جانبی گوگرد تولید خواهد شد./روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما