تاریخ انتشارشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۵
ایران چهارمین تولیدکننده نفت جهان شد
به گزارش نفت آنلاین به نقل از پایگاه خبری مید، آمارهای جدید موسسه بی پی از میزان تولید انرژی جهان نشان می دهد که تولید نفت در منطقه خاورمیانه به لطف افزایش تولید نفت ایران و عراق، 1.77 میلیون بشکه در روز بیشتر شده است.

بازگشت تولید نفت ایران به سطح قبل از تحریم ها و افزایش تولید نفت عراق در کنار رشد تولید عربستان به این افزایش تولید کمک کرده، اما سرعت رشد تولید نفت جهان در سال 2016 همچنان پایین ترین رقم از سال 2013 تاکنون را به خود اختصاص داده است.

بر اساس این گزارش، تولید نفت ایران در سال 2016 که میعانات را هم شامل می شود با 18 درصد افزایش به 4.6 میلیون بشکه در روز رسیده، در حالی که تولید نفت عراق با 10 درصد رشد نسبت به سال 2015 به 4.4 میلیون بشکه در روز رسیده است.

میزان تولید نفت ایران در سال 2016 معادل 5 درصد کل تولید نفت جهان بوده است. ایران در سال 2015 هفتمین تولید کننده بزرگ نفت جهان بود که این جایگاه در سال 2016 به چهارم ارتقا یافته است.

مجموع تولید نفت عربستان، بزرگترین تولید کننده نفت منطقه که شامل نفت خام و میعانات می شود به 12.3 میلیون بشکه رسیده که 3 درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می دهد.

ایران و عراق همچنین شاهد بیشتری نرخ افزایش در تولید گاز طبیعی در منطقه بوده اند.

تولید گاز ایران در سال 2016 به بیش از 200 میلیارد متر مکعب رسیده و افزایشی 6.6 درصدی نسبت به سال 2015 را داشته است. اما ایران تقریبا تمام گاز تولیدی خود را مصرف می کند و برای صادرات به گاز وارداتی از کشورهای آذربایجان و ترکمنستان متکی است.

تولید گاز عراق در سال گذشته میلادی با 12.6 درصد افزایش به 1.1 میلیارد متر مکعب رسید.

لینک کوتاه : http://www.naftonline.ir/news/1089/

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما

وضعیت استخدامی شما در صنعت نفت کدامیک از موارد ذیل است؟
رسمی
پیمانی
قراردادی مدت معین
قراردادی مدت موقت
پیمانکاری
شاغل نفت نیستم